SON DAKİKA
hava 18°Google News

Dış Mekan Çöp Kovası Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Son Güncelleme :

22 Kasım 2023 - 16:05

Dış Mekan Çöp Kovası Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dış mekan çöp kovaları çöp atma ihtiyacımızı karşılarken hem hayatımızı kolaylaştıran hem de çevre temizliğine katkı sağlayan ürünlerdir. Satın aldığımız her şeyde olduğu gibi dış mekan için üretilen çöp kovalarını satın alırken de dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bu yazımızda dış mekan çöp kovası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken konuları kısaca ele alıyoruz.

Mekandaki Yoğunluk

Dış mekan çöp kovaları farklı mekan yoğunlukları için farklı ebatlarda üretilir. Büyük, orta veya küçük boy çöp kovaları farklı yoğunluk düzeylerine karşılık verir. Çöp kovasının kullanılacağı mekan veya kurumların ziyaretçi ve çalışan sayısına göre çöp atma yoğunluğu değişir. Bu ürünleri satın almadan önce mekandaki yoğunluğu mutlaka dikkate almalısınız. Aksi halde çöp kovanız ihtiyaçlarınızı karşılamaz. Bu da kirli ve düzensiz bir çevre anlamına gelir.

Çöp Alma Kapasitesi

Dış mekan çöp kovaları arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu çöp atma kapasitesi, yani hacimdir. Örneğin orta yoğunlukta bir mekan için gereğinden büyük bir çöp kovası seçmemelisiniz. Bu durumda çöp kovası hemen dolmaz. Temizlik için belli bir düzeye gelmesini beklemek gerekir. Bu süreçte çöpler kovanın içinde bekleyeceği için koku oluşur. Aynı zamanda da bakterilerin üremesine neden olur. Bu tür durumlar enfeksiyon risklerinin artmasına yol açar.

Diğer bir örnek olarak şunu söylemek mümkün. İhtiyaçlarınızın altında bir çöp kovası seçtiniz diyelim. Bu durumda çöpler kovaya sığmaz ve taşarak çevreyi kirletir. Bu sebeplerden dolayı dış mekan çöp kovaları arasında seçim yaparken çöp atma yoğunluğunu mutlaka gözetmelisiniz. Ardından ihtiyaçlarınıza en uygun hacimdeki ürünler arasında seçim yapmalısınız. Bu tür çöp kovaları daha sağlıklı ve kolay bir kullanım deneyimi sağlar.

Dayanıklılık ve Pasa Direnç

Dış mekan çöp kovaları birçok atık ve çöp çeşidini belli sürelerde muhafaza eden bir araçtır. Dolayısıyla pasa dirençli ve dayanıklı malzemeden olmalarına da dikkat etmek gerekir. Paslanmaya yatkın olan çöp kovaları kısa sürede işlevini kaybeder. Bu durum yeni bir çöp kovası ihtiyacını doğurur ki bu da ekstra masraf demektir.

Bu bağlamda işletmelerin, firma ve kurumların uygun maliyetlerle sürdürülebilir çözümler üretmeleri elzemdir. Paslı çöp kovaları insan sağlığı için uygun değildir. Dış mekan çöp kovaları çevre kirliliğini önlerken sağlık riski oluşturmamalı.

Tütün Atıklarına Uygunluk

Dış mekanlar çöp atma ihtiyacının yanı sıra tütünlü içeceklerin kullanıldığı alanlardır. Dolayısıyla özellikle park, bahçe, teraslarda kullanılacak dış mekan çöp kovalarının tütün atıkları için uygun olması gerekir. Bu bağlamda en uygun çöp kovası çeşitleri küllüklü olanlardır. Nitekim küllüklü çöp kovaları tütün atıklarından kalan küllerin etrafa dağılmasını engeller. Aynı zamanda izmaritlerden meydana gelecek kötü kokuları da önler. Hem çevre için hem de insanların açık alanları rahatsızlık duymadan kullanabilmesi için bu gibi durumlarda küllüklü çöp kovalarını tercih etmelisiniz

Sağlıklı ve Temassız Seçimler

Dış mekanlar birçok insanın günlük hayatında sosyalleştiği mekanlardır. Bu da eğer dikkat edilmezse hijyen sorunlarını beraberinde getirir. Bahse konu olan ihtimalin önüne geçmek için alınabilecek önlemler elbette vardır. Bu bağlamda dış mekan çöp kovaları konusunda teması en aza indiren ürünler daha iyi bir seçimdir. Özellikle pedallı veya otomatik çöp kovalarını bu bağlamda mutlaka değerlendirmelisiniz.

Pedallı çöp kovaları mekanik sistemleri sayesinde basit bir ayak hareketi ile kapağın açılmasını sağlar. Böylece elinizi sürmeden çöp atma ihtiyacınızı karşılarsınız. Aynı şekilde otomatik çöp kovaları da sensörlü yapıları ile hareketinizi algılar ve el değmeden kapağını açar. Her iki ürün çeşidinde de teması ortadan kaldırmış olursunuz.

Dış Mekan Çöp Kovalarında GKN Store Kalitesi!

Piyasada dış mekan çöp kovaları konusunda geniş bir çeşitlilik söz konusu. Birçok satış kanalında bu ürünleri kolayca bulabilirsiniz. Eğer en kaliteli ürünlere en uygun fiyat avantajıyla sahip olmak isterseniz GKN Store ile mutlaka tanışmalısınız. Ankara merkezli GKN Store sitesi uzun yıllardır kurumsal pazarın en önemli temizlik ekipmanları tedarikçilerinden biri. Online satış sitesi gknstore.com adresinde dış mekan çöp kovaları dahil tüm temizlik ekipmanlarına uygun fiyat ve kalite güvencesiyle ulaşabilirsiniz.