SON DAKİKA
havaGoogle News

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan petrol müjdesi

Son Güncelleme :

03 Mayıs 2023 - 9:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan petrol müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cudi Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasiteli petrol bulduklarını, Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarmak için canla başla çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da Kılıçarslan Kent Meydanı’nda düzenlenen Karapınar Güneş Santrali, Bozkır Barajı ve Abdülhamit Han Caddesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarmak için canla başla çalıştıklarını belirterek, “Sismik ve sondaj gemilerimiz var. Bunlar dışarıdan değil kendimize ait olan gemiler. Şu an itibari ile Akkuyu’da tüm enerji ihtiyacımızın yüzde 10’unu karşılıyoruz. Bunun tabii ikinci ünitesi, üçüncü ve dördüncü ünitesi var. Yetmez, 2. nükleer santrali de Sinop’ta inşa edeceğiz. Türkiye enerjiye muhtaç değil, enerji ihraç eden ülke olacak. Güneş ve rüzgarın enerji sepetimizdeki payını artırıyoruz. Dev enerji panellerinin olduğu Karapınar’a kaç tane futbol sahası büyüklüğünde, devasa enerji santrali, panellerinin olduğu yeri göreceğiz. Bu da Konya’ya nasip oldu. Bor madenini kendimiz işlemeye bunun için önem gösteriyoruz. Petrol kuyularını bunun için açıyoruz. Allah’a şükür tüm bu attığımızı adımların sonucunu da alıyoruz” dedi.

“Cudi, Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk”

Enerji hamlelerine kara çalanları da yeni müjdelerle hüsrana uğratmayı sürdüreceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle petrol koşununda etrafına bakıp iç geçiren milletimizin hasretini bitirmekte kararlıyız. Terör nedeni ile terk edilmek zorunda kalınan bölgelerden şimdi petrol üretmeye başladık. Dünyada karada yapılan en büyük keşiflerden birini geçen sene Türkiye olarak biz gerçekleştirdik. 5-6 yıl önce günlük 40 varil olan üretim 80 bin varile ulaştı. Cudi, Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk. Bu ne demek, ey teröristler, işte sizi o petrol kuyularına gömeceğiz. Cizre’ye 20 kilometre mesafedeki bu petrol rezervi çok kaliteli bir petrole sahip. İlk kuyudan aldığımız petrolü şimdiden rafinelere sevk etmeye başladık. Gabar’daki kuyumuza bölücü örgütümüzün alçakça şehit ettiği şehit öğretmenimiz Aybüke öğretmenimizin adını verdik. Aynı bölgede daha önce keşfettiğimiz kuyuya patlayıcı uzmanı astsubayımız şehit Esma Çevik’in ismini vermiştik. Böylece, şimdilik 180 bin varil petrol üretimi ile ülkemizin bağımsızlığı yolunda önemli bir adım attık. Toplam değerlerini bile konuşmuyoruz artık. Yoksa Gabar’daki keşfin değeri 10 milyarlarca doları buluyor. Bay bay Kemal ne diyor? Londra’daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş. Bay bay Kemal ben ne diyorum sen ne diyorsun. Bak, para bu işte. Sakarya doğalgazı, işte para bu. Emin adımlara yola devam ediyoruz. Kaynağı biz tefecilerde aramıyoruz. Kendi topraklarımızda, zenginliklerimizde arıyoruz” şeklinde konuştu.

“Üzerinde oturduğumuz petrol sahalarından yararlanmamamız için kurulmadık tuzak kalmamış”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:
“Tek derdimiz yaptığımız keşiflerin ve yatırımların ülkemizin enerji bağımsızlığına katkısını en üst düzeye çıkarmak. Tıpkı savunma sanayi gibi önemli bu enerji kaynağı. Ülkemiz topraklarından meğer petrol çıkmıyor değil, petrol çıkmaması terör örgütü ile uluslararası petrol şirketleriyle elimiz ayağımız bağlanıyormuş. Üzerinde oturduğumuz petrol sahalarından yararlanmamamız için kurulmadık tuzak kalmamış. Niçin terörün bitmesini istemediklerini çok daha iyi anlıyor muyuz? Hiş endişeniz olmasın. Niçin birilerinin terörle mücadelede en önemli gücümüz olan İHA’ları, SİHA’ları ve bunları üreten şirketleri hedef aldığını çok daha iyi anlıyoruz. Bunların tamamı Türkiye’yi enerji yarışının dışında bırakmak isteyenlerin hamlesinden ibarettir. 7’li mi, 9’lu mu olduğu karışan muhalefetin kimlerle iş tuttuğuna bir bakalım. 14 Mayıs bay bay Kemal’in bay bay olacağı gündür. Ülkemizi enerji rekabetinin dışına itilmesine rıza göstermeyeceğiz. Emperyalistlerin taşeronlarına olan terör örgütlerinin aramıza girmesine müsaade etmeyeceğiz. Terör belasını Türkiye’nin gündemimizden muhakkak çıkaracağız. Türkiye Yüzyılı işte bu müjdesinin adı, azmin sembolüdür.”

“Bay bay Kemal yanındakilerle beraber emri bunlar nereden alıyor? Kandil’deki teröristlerden alıyor”

Toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya ile yola çıktıklarını, Konya ile bugünlere geldiklerini belirterek, “Konya, vefanın şehri, dayanışmanın şehri, milli iradenin şehri. 140 bin kişi var şu anda Konya’da. Bu ne aşktır yarabbi, demek ki, aşk ile koşan, aşık olursan karşılığını da bulursun. Pankartlar yazılmış. Bir genç enteresan bir pankart açmış, Ne diyor, ‘Emri dağdan alan ile değil Hak’tan alanla yol yürünür.’ Bay bay Kemal yanındakilerle beraber emri bunlar nereden alıyor? Kandil’deki teröristlerden alıyor” dedi.

“Konya, gönül belediyeciliğinin ne demek olduğunu tüm Türkiye’ye bir kez daha gösterdi”
6 Şubat’ta asrın en büyük tabii afetlerinden birini yaşadığımızı hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deprem haberini alır almaz devletimizin tüm birimleriyle birlikte belediyelerimizi de harekete geçirdik. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin ekiplerini süratle illerimize sevk ettik. Hatay’ı Konya’ya zimmetledik. Konyalı hemşehrilerimiz gurur verici çalışmalara imza attılar. Her ihtiyaçta depremzedelerin yanında oldunuz. Muhalefetin tüm belediyenin yaptıklarını bir kefeye koyun, Konya’nın yaptıklarını da diğer kefeye koy. Hepsinde de Konya ağır basacaktır. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız yattı kalktı orayı takip etti. Konya, gönül belediyeciliğinin ne olduğunu gösterdi. Şov ve reklam yerine yaraları sarma peşinde koşan tüm belediyelerimizi tebrik ediyorum. Konya halkına da şefkatle afetzedelere sahip çıktıkları için milletim adına teşekkür ediyorum. Deprem bölgesini en kısa sürede ayağa kaldıracağız” şeklinde konuştu.

“Cudi’de, Kandil’de, Gabar’da teröristleri gömdükçe içeride birileri de rahatsız oluyor”

Bir taraftan afetin izlerini silmek, diğer taraftan da milleti hayallerine kavuşturacak vizyon projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini kaydeden Erdoğan, “Yerli gazımızın sevincini milletimizle paylaşmak için ilk ay ısınma dahil doğalgaz faturalarını ücretsiz yaptık mı? 1 yıl boyunca mutfak ve ısınma masraflarını faturalardan düşüyoruz. Bu müjdemizle ilgili Cumhurbaşkanı kararnamesini ve kararını resmi gazetede yayınladık. Bay bay Kemal dün Zonguldak’a gitti. Madenci kardeşlerimize yalan üstüne yalan söylüyor. Zonguldak’ta Kilyos var, Sakarya doğalgazını biz orada çıkardık bay bay Kemal. Hani çıkmayacaktı? İşte çıktı. Doğalgazı yakıp vatandaşların evine göndermeye başladık. Biz söz verirsek yaparız. Söz verdik ve yaptık. Donanmamızın amiral TCG Anadolu’yu yine geçtiğimiz naftalarda deniz kuvvetlerimize teslim ettik. Yerli elektrikli aracımız Togg’un teslimatına başladık. Dün, milli muharip uçağımızı hangardan çıkardık ve pist başı yaptırdık. İşte bunlar birilerini ciddi anlamda ürkütüyor. Korkanlar da var ama en çok da Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, oradaki teröristleri gömdükçe içeride birileri de rahatsız oluyor. Ne diyor birisi Kandil’de, ‘AK Parti bizi mağaralarda vurdu.’ Ne yapacaktık? İyi yapıyorsunuz mu diyecektik. Sen benim Mehmet’imi şehit edeceksin de biz sana güle güle mi diyeceğiz. Mehmet’imizin intikamını sonuna kadar almaya devam edeceğiz. Bay bay Kemal kapalı kapılar arkasında varsın sizinle görüşmeler yapsın. Yanında da Davutoğlu’su, Bebecan’ı var, bir de Meral Hanımı var. Masayı bir bırakır gider, tekrar gelir, tekrar gider. Artık bıktık sizden. Masanın altında olanlar var. Şimdi 2 tane de belediye başkanı aldılar, yola devam ediyorlar. Ama onlar Kandil’dekilerle beraber yürürken bizde Cumhur ittifakı ile birlikte yürüyoruz” diye konuştu.