SON DAKİKA
hava 23°Google News

Çok büyük siber saldırı iddiası: O mesaja sakın tıklamayın!

Son Güncelleme :

03 Ocak 2024 - 11:11

Çok büyük siber saldırı iddiası: O mesaja sakın tıklamayın!

Türkiye’de siber saldırı iddiası gündem oldu. Üstelik saldırının son zamanların en büyüklerinden biri olduğu belirtiliyor. Dün akşam telefonlara İBB’ye ait gibi görünen bir numaradan gelen mesajla dolandırıcılar vatandaşların e-Devlet bilgilerini çalmayı hedeflemişti…

Dün akşam hem İBB hem Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından da uyarı yapılan SMS sonrası çok konuşulacak bir açıklama geldi.

“SON ZAMANLARIN EN BÜYÜK SİBER SALDIRISI”

Türkiye’ye “son zamanların en büyük siber saldırılarından birinin” yapıldığını söyleyen teknoloji gazetecisi Hakkı Alkan bilinçsiz olan binlerce kişinin bilgilerinin çalındığını dile getirdi.

“BÖYLE KOLAY SMS GÖNDERİLEMEMELİ”

Alkan, dün akşamki olayın “basit bir hadise” olmadığını savunurken “Yüz binlerce kişiye böyle kolay SMS gönderilememeli. Haberleşme sistemlerimizin yerlilik ortanı artırılmalı” mesajını verdi.

BU LİNKE SAKIN TIKLAMAYIN

Dün akşam birçok kişinin telefonuna İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı gibi görünen bir numaradan SMS gönderilmişti. SMS’te yer alan link ve panik yaratan uyarı ise dolandırıcıların tuzağından ibaretti.

Söz konusu SMS’te “e-Devlet Kapısı şifreniz ile giriş yapılmıştır. Sizlere ait değilse lütfen kontrol ediniz” ifadesi yer alıyordu. Numarayı ve uyarıyı gerçek sanıp linke tıklayanların bilgilerinin dolandırıcılar tarafından ele geçirildiği belirtiliyor.

RESMİ KURUMLAR PEŞ PEŞE UYARDI

İBB’den gelen açıklamada “Söz konusu mesajla ilgili vatandaşlarımızın hiçbir işlem yapmamasını önemle rica ederiz” denirken Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de “Kısa mesajdaki link aracılığıyla kullanıcıların e-devlet bilgilerinin ele geçirilmesi amaçlanmaktadır” bilgisini verip yalnızca resmi kurumların bildirimlerine itibar edilmesi gerektiği yönünde uyarmıştı.