SON DAKİKA
hava 18°Google News

CHP’NİN ADAY ADAYLARI, PARTİ İÇİ ŞAHSİ HESAPLAŞMALAR VE MENFAATLER

Son Güncelleme :

29 Kasım 2023 - 10:47

CHP’NİN ADAY ADAYLARI, PARTİ İÇİ ŞAHSİ HESAPLAŞMALAR VE MENFAATLER

Mustafa Karagöz’le başlayalım. Şaşırdınız mı? Çünkü en zayıf halka o değil mi? Unutmayın! Önceki yerel seçimde en zayıf halka Tolga Tosun’du. Öyle ya da böyle Belediye Başkan Adayı gösterildi ve Belediye Başkanı oldu.

Her neyse, Mustafa Karagöz için gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, şahsi menfaati en az olan aday adayı bence kendisi. Şahsi menfaatte ne demek şimdi diyebilirsiniz. İnanın herkesin, her konuda muhakkak bir şahsi menfaati var ve hele ki Türk siyasetçisinde menfaat ilk sırada gelir. Bakınız ülkenin haline, bakınız Bandırma’nın haline. Bandırma kötü şehir planlamasıyla, çevreyi ve denizi kirleten sanayisiyle, yarım kalmış turizmiyle, sahip çıkılmayan değerleriyle, kanalizasyon sisteminin kronik sorunlarıyla, insanları ve mahalleleri arasındaki sosyal uçurumuyla, tam bir küçük Türkiye tablosudur. Bandırma her şey olmuş ama aslında hiçbir şey olamamış bir kenttir. Bu cepte!

Mustafa Karagöz demiştim. Bir çoğumuz belki de ismini bile yeni duyuyoruz. Kendisi mütevazi bir aday ve projeleri de öyle. Butik ve kentin sorunlu bazı kısımlarına değinebilen projeler bunlar. Önemli bir konu daha var. Mustafa Karagöz, bütün aday adaylarının resmi olarak aday adaylıklarını açıkladıkları toplantıların hepsine birden katılmış olan tek isimdi. Sanırım bütün aday adaylarıyla arası iyi olan tek aday adayı kendisi. Kendi toplantısında ise altını çizerek, “Bu kentin belediye başkanı olduğum takdirde, ilk hedefim Bandırma genelinde birlik ve bütünlüğü sağlamaktır,” demişti. Bu söylem, CHP’nin iç hesaplaşmalarına nokta atışı bir yorum gibiydi sanki.

Selim Panç ve Ozan Onur’un aday adaylıklarını aynı paragrafta değerlendirmek istiyorum, çünkü siz konuyu biliyorsunuz. Sanırım değerlendirdim bile.

Metin Ok, aday adaylığını resmi olarak duyurmayan bir aday ama kesinlikle duyuracak. Kendisi Bandırma’da tanınan ve insanlar tarafından sevilen bir isim ama Tolga Tosun ile yarım kalmış bir hesabı bulunuyor. Metin Ok, zehir zemberek açıklamalarla belediye başkan yardımcılığından istifa ettiğinde yer yerinden oynamış, Tolga Tosun ve Dursun Mirza kutuplaşmasının ardından CHP’nin iç hesaplaşmalarına bir yenisi daha eklenmişti. Metin Ok, tecrübesiyle Bandırma’nın geleceği için iyi bir aday olabilir belki ama atacağı adımlarla CHP’ye barışı getirebilir mi? Çok zor ama imkansız değil!

Dursun Mirza, kendi partisi tarafından haksızlığa uğratıldığını savunan ama tıpkı Tolga Tosun’un da yaptığı gibi başkanlığı sürecinde ilçe örgütünü ele geçirip birçok partiliyi partisine küstüren bir aday adayı. Dursun Mirza’yı başarılı ya da başarısız bulun bu tartışılabilir ama Tolga Tosun ile tek ortak başarısı bulunuyor. İkisi de insanları küstürdü. Dursun Mirza Tolga Tosun’u, Tolga Tosun Dursun Mirza’yı eleştirirken aslında birbirlerine çok benziyorlar.

Tolga Tosun, genç ve dinamik olmasının yanı sıra aynı zamanda da kutuplaştırıcı! Hayata geçirdiği projeler yeterli kalmamış olacak ki tekrar belediye başkanı seçilebilmek adına Dursun Mirza’nın yolunu izleyip CHP’yi Bandırma’da telafisi zor olabilecek bir iç bölünmeyle karşı karşıya getirdi.

CHP iç hesaplaşmaları ve menfaat kaosuyla çalkalana dursun, yerel seçim yaklaşıyor. Diğer yandan CHP seçmeninin 2023 Genel Seçimlerinde hiç olmadığı kadar umutsuzluğa sürüklendiğini de unutmayalım.

Siyasetçilerin şahsi menfaatleri bir yana; CHP Bandırma’da barışmazsa, Bandırma’da başaramayabilir. ‎

Umut Osman Sunci