SON DAKİKA
hava 12°Google News

CHP’de kongre zamanı! Cumhuriyet Halk Partisi yeni genel başkanını seçiyor

Son Güncelleme :

04 Kasım 2023 - 13:24

CHP’de kongre zamanı! Cumhuriyet Halk Partisi yeni genel başkanını seçiyor

Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kongresi’ni Ankara Kapalı Spor Salonunda gerçekleştiriyor. Kongrede bin 368 delege bulunurken, delegeler partinin yeni genel başkanını ve parti meclisi üyelerini belirleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun divan başkanlığını yapacağı kongrede, yeterli delege sayısına ulaşması beklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel genel başkanlık için yarışacak. Kurultayın ilk günü genel başkanı seçecek olan delegeler, ikinci gün ise parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu üyelerini belirleyecek.

Genel başkan adayları delegelerin desteğini alabilmek için seçim öncesi adımlar atarken somut gelişmeler de yaşandı. Genel başkan adayı Özel, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile görüşmesinin ardından Çelik, İstanbul’daki 185 delegenin Özel’i destekleyeceğini açıkladı. CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol önderliğindeki 55 il başkanı ise, ortak yayımladıkları deklarasyon ile Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini belirttiler. Ayrıca iki genel başkan adayı kongre öncesi düzenledikleri yemekte kurultay delegeleri ile bir araya geldi.

Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek kongrenin sloganı da “İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” olarak belirlendi.

 

Kongre salonuna ilk olarak Özgür Özel gelirken kendisini destekleyen delegeler tarafından coşkuyla karşılandı. Özel, salona giriş yaptığı anda sloganlar atılırken aynı zamanda da dev pankartlar açıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu salona giriş yaparken ise coşkulu bir şekilde anons edildi. Salondaki kalabalık Kılıçdaroğlu lehine sloganlar atarken, mevcut Genel Başkan Kılıçdaroğlu salonu gezerek selamladı.

 

Divan Başkanı seçilen İmamoğlu: Altı ok ilkeleriyle kendini ifade eden herkesin partisidir.