SON DAKİKA
hava 21°Google News

CHP BANDIRMA İLÇE GENÇLİK KOLLARI: “ATA EMRE’NİN HAYALLERİ KATLEDİLDİ!”

Son Güncelleme :

16 Mayıs 2024 - 14:23

CHP BANDIRMA İLÇE GENÇLİK KOLLARI: “ATA EMRE’NİN HAYALLERİ KATLEDİLDİ!”

CHP Bandırma İlçe Gençlik Kolları’ndan adalet çağrısı: “Ata Emre Akman’ın hayalleri ve gençliği çalındı!”

CHP Bandırma İlçe Gençlik Kolları tarafından, Balıkesir’de kurye olarak çalışan üniversite öğrencisi, 20 yaşındaki Ata Emre Akman’ın sokak ortasında vahşice öldürülmesinin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Belediye Nikah Salonu önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını, CHP Bandırma İlçe Gençlik Kolu Başkan Yardımcısı Polat Altınöz okudu. Altınöz, adaletin önemine vurgu yaparak, gençlerin ekonomik zorluklar altında ezilmeden güvenli bir ortamda eğitim alması gerektiğini ifade etti. Altınöz, suçluların cezalandırılmasını ve gençlerin özgürce hayallerini gerçekleştirebileceği bir Türkiye talep etti.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Balıkesir’de yaşanan acı olay, sadece bir gencin değil, tüm toplumun vicdanını sızlatmıştır. Üniversite öğrencisi ve asker oğlu olan kuryenin hayatını kaybetmesi, adaletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları olarak, üniversite öğrencisi gençlerimizin eğitim için çalışmak zorunda bırakılmasını ve sokaklarda suç işleyen insanların cezasız kalmasını kınıyoruz. Bir gencin, eğitim için emek harcamak zorunda kalması, adaletsiz bir sistemin sonucudur. Üniversite öğrencilerinin, eğitim hakları ellerinden alınmadan, güvenli bir ortamda öğrenim görmeleri sağlanmalıdır.

Ata Emre Akman, 20 yaşında hayatının baharında bir üniversite öğrencisiydi. Her genç gibi onun da hayalleri, hedefleri vardı. İşte o hayallerine ve hedeflerine ulaşmak için bu ekonomik darboğaz içerisinde ailesine, sevenlerine daha fazla yük olmamak adına harçlığını çıkartmak için motokurye olarak çalışmaya başlamıştı. Yaşanılan elim olayla birlikte acı bir şekilde hayatını kaybetti, gençliği ve hayalleri çalındı. Rus yazar Tolstoy der ki; Zorbalar kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar… O zorbalar ne yazık ki aramızdalar, onlarla aynı havayı soluyor, aynı sokaklarda dolaşıyoruz ve biz tahammül ettikçe daha çok vahim durumla karşı karşıya kalıyoruz. Artık hiçbir olumsuzluğa karşı tahammülümüz kalmamıştır. Değişen ve gelişen dünya düzeni içerisinde daha çok ileriye gitmemiz, modern dünyanın izinde ilerlememiz, muasır medeniyetler seviyesine çıkmamız gerekirken günden güne geriye gidiyoruz. Eğitim sistemindeki düzensizlikler, kontrolsüz göç ve ahlaki sistemin zayıflaması bu tür acı olayların yaşanmasına neden olmaktadır. Hiçbirimiz ahlaken çürüyen, kör cehaletin dibine batmış, hiçbir vicdani ve değer yargısı kalmamış bir güruh ile beraber yaşamak zorunda değiliz.

Gençlerin sesi olarak soruyorum; 20 yaşında sadece işi gücü okumak, hayallerine yürümek olan bir bireyin bu ekonomik koşullar altında çalışmak durumda kalması, hayallerini düşünmek yerine ekonomisini düşünmek zorunda kalmasını nasıl açıklayacaksınız. Çocuklarımıza ve gençlerimize ekonomik özgürlükler sunmak gerekirken onları neden ekonominin altında ezilmesine göz yumuyoruz. Bu gülüşü söndürülen kaçıncı genç oldu. İfade özgürlüğü çerçevesinde düşüncelerini kamuoyu ile paylaşan suçsuz insanlar cezalandırılırken, 6 ayrı suçtan dosyası bulunan kişi nasıl oluyor da ellerini kollarını sallayarak aramızda dolaşabiliyor ve masum, savunmasız bir gencin canına kastediyor. Unutmamalıyız ki! Adalet ve hukuk herkes için geçerli, gereklidir.

Kardeşimiz Ata Emre Akman’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Daha yüksek bir sesle söylüyoruz artık gerçekten bu son olsun! Gençlerimiz huzur içerisinde, ekonomik kaygı yaşamadan özgürce, güvenle bu ülkede yaşayabilsin, hayallerini gerçekleştirebilsin.”