SON DAKİKA
hava 23°Google News

Burak UĞUR’DAN “DOĞAYA UYUM ÇAĞRISI” !

Son Güncelleme :

06 Şubat 2024 - 20:07

Burak UĞUR’DAN “DOĞAYA UYUM ÇAĞRISI” !

Ülkemizde yaşanan 6 Şubat depreminin birinci yılında başsağlığı ve doğa uyarısında bulunan Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Burak UĞUR “DOĞAYA UYUM ÇAĞRISINI”nı yineledi.
Ülkemizi derinden sarsan depremin birinci yılında açıklamada bulunan UĞUR:”6 Şubat depreminde yitirdiğimiz canlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor, yaralarını sarmaya devam eden bölge halkının da her daim yanında olduğumuzu tekrar ediyoruz.” dedi.
Depremin doğanın bir uyarısı olduğunu ifade eden Burak UĞUR yetkililere çağrıda bulundu:
“Türkiye, derin bir sarsıntıyla uyanarak doğanın hükümranlığını bir kez daha hissetti. 6 Şubat depremi hem kentsel hem de doğal alanlarda çevre üzerindeki etkilerini hatırlatan bir uyarı oldu.
Bu felaket, sadece binaların yıkılmadığı, aynı zamanda ekosistemlerin de zarar gördüğü bir gerçeği ortaya koydu. İnsan faaliyetlerinin doğaya olan etkileri, acil bir şekilde gözden geçirilmeli ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda hareket etmeliyiz.” diyen Burak UĞUR, Doğaya saygı göstermek zorunda olduğumuzu hatırlattı.
ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİLERE YATIRIM YAPMALIYIZ
“Doğa, adeta bir öğretmen gibi, insanlığa uyum içinde yaşama sanatını öğretiyor. Bu deprem, iklim değişikliği, su kaynaklarının azalması, orman yangınları ve toprak erozyonu gibi ekolojik sorunları ele almak adına bir çağrıdır. Şimdi, daha önce belki de yeterince dikkat etmediğimiz ekolojik dengenin restore edilmesi için bir fırsat.
Bu zor zamanlarda, toplum olarak birbirimize destek olmalı, acil önlemler almalı ve gelecek nesillere daha dayanıklı bir çevre bırakma taahhüdünde bulunmalıyız. Binaların depreme dayanıklılığı artırılmalı, çevre dostu teknolojilere yatırım yapılmalı ve doğa ile uyumlu projeler geliştirilmelidir.”
EKOLOJİK DENGEYİ KORUMA VAKTİ GELMİŞTİR
“Deprem, bize sadece yıkım getirmez; aynı zamanda doğanın bize daima hatırlattığı bir gerçeği yineleyerek bize bir uyanış yaşatır. Bu nedenle, bir kez daha doğaya saygı gösterme ve ekolojik dengeyi koruma vakti gelmiştir. Doğayla barış içinde, sağlıklı bir gelecek inşa etmek hepimizin sorumluluğudur.” İfadelerini kullanan Ziraat Yüksek Mühendisi Burak UĞUR, afetin yaraları sarılırken de doğa hassasiyetinin sağlanması gerekliliğini vurguladı.
6 ŞUBATI UNUTMAYACAĞIZ!
6 Şubat tarihinin hiçbir zaman unutulmayacağını ve unutulmaması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden UĞUR: “Kentsel yapılaşmanın doğru oluşması, tarım alanlarının korunarak, imara açılmaması, kent yapılaşmasının doğanın merkezine değil, doğa ile uyumlu şekilde, doğru alanlara kurulması hususunda çağrı da bulunuyor, yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. Toprak koruma kurullarında yer alan TZD (Türkiye Ziraatçılar Derneği) doğa ve tarım alanlarının korunması hassasiyetini her daim sağlayacak ve bu düzlemde tüm çabasını göstermeye devam edecektir.” dedi.