SON DAKİKA
hava 18°Google News

BURAK UĞUR, DÜNYA TOPRAK GÜNÜ’NDE TOPRAĞIN YAŞAMSAL ROLÜNE DİKKAT ÇEKTİ

Son Güncelleme :

05 Aralık 2023 - 12:24

BURAK UĞUR, DÜNYA TOPRAK GÜNÜ’NDE TOPRAĞIN YAŞAMSAL ROLÜNE DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı ve TEMA Vakfı Bandırma İlçe Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Uğur, “5 Aralık Dünya Toprak Günü” nedeniyle toprağın korunmasına ve yaşamsal önemine yönelik bir açıklama yayınladı.

 

Her yıl 5 Aralık’ta kutlanan Dünya Toprak Günü’nün bu yıl “Toprağı ve Toprak Erozyonunu Yeniden Düşünmek” temasıyla ele alındığını belirten, Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı ve TEMA Vakfı Bandırma İlçe Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Uğur, konu ile ilgili dikkat çekici bir açıklama yaptı.

 

Burak Uğur, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Her yıl 5 Aralık’ta kutladığımız Dünya Toprak Günü, toprağın önemine ve sürdürülebilir tarımın hayati rolüne odaklanmamızı sağlayan önemli bir gündür. Bu yıl Dünya Toprak Günü teması olan “Toprağı ve Toprak Erozyonunu Yeniden Düşünmek” ile birlikte, toprağın sağladığı yaşamsal önemi ve korunması gerekliliğini vurguluyoruz.

 

Toprak, gıda üretimi, biyoçeşitlilik, su tutma kapasitesi ve karbon depolama gibi birçok önemli işlevi yerine getirir. Ancak, hızla artan nüfus ve insan faaliyetlerinin etkisiyle toprak erozyonu gibi tehditlerle karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle, topraklarımızı korumak ve sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atmamız hayati önem taşıyor.

 

Dünya Toprak Günü, toprağın korunması ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının teşvik edilmesi açısından bir fırsattır. Toprak erozyonuyla mücadele, verimli tarım yöntemlerinin benimsenmesi, toprakların doğal yapısının korunması ve toprak verimliliğinin artırılması için ortak çaba göstermemiz gerekiyor.

 

Bu vesileyle, toprağın hayati önemini hatırlatmak ve topraklarımızı koruma yolunda herkesin katılımını teşvik etmek istiyoruz. Topraklarımızı korumak, gelecek nesillere verimli bir dünya bırakmanın yanı sıra gıda güvenliği, ekosistem sağlığı ve iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir adımdır.

 

Dünya Toprak Günü’nü kutlarken, toprakların korunması ve sürdürülebilir tarımın teşvik edilmesi için daha fazla bilinçlilik ve eylem çağrısında bulunuyoruz.”

 

Haber: Umut Osman Sunci