SON DAKİKA
hava 32°Google News

Bu yıl kırtasiye masrafları göz korkutuyor! Bir okul çantasını doldurmanın maliyeti ne?

Son Güncelleme :

29 Ağustos 2023 - 11:44

Bu yıl kırtasiye masrafları göz korkutuyor! Bir okul çantasını doldurmanın maliyeti ne?

Okulların açılmasına sayılı günler kala veliler çocukları için kırtasiye alışverişi yapmaya başladı. Kırtasiye sektörünün de zamlardan nasibini aldığı günlerde bir okul çantası ve kırtasiye araç gereçlerinin fiyatlarının  arttığı gözlemlendi. Bir okul çantasının içini doldurmak ise velilerin bütçesini bu yıl epey yoracak. En temel ürünlerle bir okul çantasını doldurmak ise çanta fiyatıyla birlikte bin 900 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişiklik gösteriyor.

2023-2024 eğitim ve öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala veliler çocuklarıyla birlikte okul için gerekli araç gereçleri almak üzere kırtasiyelerin yolunu tuttu. Zamlanan kırtasiye eşyalarıyla karşı karşıya kalan velileri bu eğitim-öğretim yılında zorlu günler bekliyor. 500 liradan bin liraya kadar çıkan okul çantasının yanında çantayı doldurulacak defter, kalem fiyatları da cep yakıyor.

SADECE DEFTER İÇİN 500 LİRA

Enflasyon ve hayat pahalılığı vatandaşları geçim derdine sürüklerken kırtasiye masrafları da bunun cabası. Okulların açılmasına sayılı günler kala kırtasiye alışverişi yapmaya başlayan veliler zamlarla karşı karşıya kaldı. Bir okul çantasının bin liraya çıktığı bugünlerde 80 yaprak defterin 70 lira olması dikkat çekti. Bir öğrenciye okul yılı boyunca 6-7 defterin ihtiyacı baz alındığında sadece defter alışverişi 500 liraya mal oluyor. Bu fiyatlar sayfa sayısına ve kareli, çizgisiz gibi etkenlere göre fiyat değişikliği de gösterebiliyor.

KALEM KUTUSUNU DOLDURMAK AYRI BİR DERT

Kalem kutusunu doldurmak da çantayı doldurmak kadar zor. Bir uçlu kalem fiyatı 35-55 lira civarında olurken bir ucun fiyatı ise 11 lira. En düşük silgi 13 lira, kalemtraş 20 lira, ilkokul dönemlerinde kullanılan kırmızı, yeşil ve lacivert kurşun kalemin fiyatı ise tane olarak 12 lira.12’li keçeli kalem 60 lirayken tane olarak renkli kalem fiyatları ise 20 liradan 55 liraya kadar değişiyor.

20 YAPRAK RESİM DEFTERİ 70 LİRA

Pastel boya ve kuru boyaların fiyatı da göz korkutuyor. İlkokul öğrencilerinin resim derslerinde sıklıkla kullandığı boyalar velilerin bütçesini ciddi anlamda zorlayacak gibi gözüküyor. 20 sayfa resim defterinin fiyatı 70 lirayken kuru boya 200 lira, pastel boya 210 lira.

OKUL ÇANTASI FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR

Bir kalem kutusunun fiyatıysa kalitesine göre 35 liradan 210 liraya kadar değişiyor. Herkesin bütçesine göre tercih ettiği ürünler arasında bulunan okul çantası fiyatları 500 liradan kalitesine göre bin 500 liraya kadar artıyor.

BİR OKUL ÇANTASINI DOLDURMANIN MALİYETİ NE?

En temel ürünlerle bir okul çantasını doldurmak ise çanta fiyatıyla birlikte bin 900 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor.

“GEÇEN YILDAN KALANLARLA İDARE EDECEĞİZ”

Okul alışverişi yapmaya başlayan ortaokul öğrenci velisi , bin 200 liraya okul çantası aldıklarını belirterek bu yıl kırtasiye alışverişi yapmayacaklarını, fiyatların artışından dolayı geçen yıldan kalan araç gereçlerle bu yılı idare edeceklerini belirtti.