SON DAKİKA
havaGoogle News

BTO Başkanı Kumaş: Sağlık Bakanlığı seyirci durumda

Son Güncelleme :

11 Ocak 2024 - 11:29

BTO Başkanı Kumaş: Sağlık Bakanlığı seyirci durumda

Bursa Tabip Odası (BTO) Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş, artan influenza ve soğuk algınlığı vakalarına karşı PCR test taramalarının önemine vurgu yaptı.

Kışın gelmesiyle birlikte son dönemlerde artan ve acil servislerde yoğunluğa neden olan salgınla Bursa Tabip Odası (BTO) Başkanı Dr. Levent Tufan KumaşPCR testinin öneminin altını çizdi. Kumaş, “Sadece koronavirüsü değil başka solunum yolu enfeksiyonuna neden olan viral ya da bakteriyel enflasyonlar da var. Bunların PCR testlerini yapmalısınız ki hangi sorunla karşı karşıya olduğumuzu anlayabilelim böylece doğru tanıyı hastaya koyabilelim” dedi.

ETKENLERDEN BİRİSİ GRİP

Korona virüsü yeni varyantlar çıkarmaya devam ettiğinden eski aşıların koruyucu özelliğinin azaldığını belirten Kumaş, riskli grupların aşılanması gerektiğine vurgu yaptı. Tufan Kumaş, “Bağışıklık sistemi düşük olanlar, 65 yaş üstü kişiler, kanser hastaları ve bir takım ek hastalıkları olan vatandaşların bir an önce aşılanması lazım. En azından grip aşılarının yaptırılıyor olması lazım çünkü bu salgına neden olan etkenlerden biriside grip” diye ifade etti.

“YOĞUN BAKIMLAR DOLMUŞ DURUMDA”

Salgının toplum yaşamına etki ettiğinin altını çizen Tufan Kumaş, bu durumun sağlık kuruluşları üzerinde ekstra bir yük oluşturduğunu söyledi. Kumaş, “Hastaneler, klinikler, yoğun bakımlar dolmuş durumda. Sağlık çalışanları haddinin üstünde çalışıyor. Bu durum hem çalışanların sağlığını etkiliyor hem de hastalara hizmet vermek konusunda sıkıntılara neden oluyor” dedi.

TEKRARDAN HATIRLATILMASI GEREK

Tufan Kumaş yaşanan sorunlar üzerine Sağlık Bakanlığı’nın bir iyileştirme politikasının olmadığını açıkladı. “Sağlık Bakanlığı seyirci durumunda. Pandemi döneminde bir takım önlemler alınmıştı. Aynı katılıkta olması gerekmez ama en azından sağlık kurumlarında maske takılması gerek, mesafe ve hijyen kurallarının topluma tekrardan hatırlatılması gerek” ifadelerini kullandı.