SON DAKİKA
havaGoogle News

BTB, Can Ata Tan : “Son yağışlar rekolte beklentisini arttırdı”

Son Güncelleme :

14 Nisan 2023 - 9:26

BTB, Can Ata Tan : “Son yağışlar rekolte beklentisini arttırdı”

Bandırma Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan son dönemlerdeki mevsim olaylarını değerlendirdi.

Can Ata Tan yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde ülkemizde birçok bölgede etkin olan yağışların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü belirterek rekolte artışı beklentisinin de arttığına işaret etti.

Can Ata Tan “Sonbahar ve Kış mevsiminin kurak geçmesi ve son yıllara ülkemizdeki yağışların azalması çiftçimizi ve borsamız üyelerini endişelendiriyordu. Ancak son günlerdeki bölgemizdeki yağışlar kanola, buğday ve arpa ürünlerinde rekolte beklentisini de arttırdı.

Özellikle buğdayların başak gelişimi dönemine geçtiği anda gelen yağışların yüksek verim alınabilmesi açısından önemine işaret eden Tan “Buğdayların tam gelişim dönemindeyiz. Ürüne zarar vermeyecek şekildeki olumlu etkisi olan yağışlar üreticimizi memnun etti. Fakat bundan sonra da yağması muhtemel yağışlarla ortaya çıkacak hastalıklarla (septorya, pas) mücadele edilmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim. Bu yağışlar ciddi anlamda arazilerde etkili oldu. Ayrıca yeraltı sularımızın ve barajlarımızın bir nebze de olsa su miktarlarını arttırdı.

Ülkemizdeki kuraklık tehlikesinin giderek arttığına da dikkat çeken Can Atan Tan “Ülkemiz su açısından zengin bir ülke değil ve elimizdeki su kaynaklarını idareli ve kontrollü bir şekilde kullanmamız şart. Su sürdürülebilir bir tarım için olmazsa olmaz. Son yılların yağış istatistiklerine baktığımızda Türkiye geneli 5 aylık su yılı yağışları son 63 yılın en düşük seviyesinde. Su yılı yağışları tüm bölgelerimizde normallerinin altında gerçekleşmiş, en fazla azalma %50 ile Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde meydana gelmiştir. 5 aylık kümülatif yağışlar Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde son 63 yılın, Akdeniz Bölgesi’nde son 50 yılın ve Ege Bölgesi’nde son 30 yılın en düşük seviyesine inmiştir.” dedi.