SON DAKİKA
hava 16°Google News

Beslenme çantası en az 770 TL’ye doluyor!

Son Güncelleme :

11 Eylül 2023 - 9:44

Beslenme çantası en az 770 TL’ye doluyor!

Türkiye’de 11 bin 402 TL’lik asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca aile, okulların açılmasıyla, çocuklarının beslenme çantalarını nasıl dolduracaklarını düşünmeye başladı. İçinde yalnızca basit bir sandviç, meyve ve sütün bulunduğu bir beslenme çantasının maliyeti haftalık en az 192, aylık ise 770 TL oldu.

Yaz tatilinin sona ermesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 20 milyon öğrenci, 2023-2024 eğitim-öğretim yılına bugün başlıyor.

Kırtasiye ürünlerine gelen fahiş zamlar nedeniyle haftalardır eksiklerini tamamlamakta zorlanan veliler, bugünden itibaren de çocuklarının beslenme çantalarını doldurmaya odaklanacak. Milyonlarca ailenin 11 bin 402 TL’lik asgari ücretle yaşamaya çalıştığı Türkiye’de okulların açılmasıyla, çocukların beslenme çantaları da ailelerin en büyük dertlerinden biri oldu.

SADECE SANDVİÇ, MEYVE VE SÜT…

Beslenme uzmanları, okul çağındaki çocukların her gün mutlaka okul öncesinde içinde süt ve yumurtanın olduğu bir kahvaltı yapması gerektiğine dikkat çekerken, okul için hazırlanacak en basit çantanın maliyeti ise 50 TL’yi aşıyor. Yapılan hesaplamalara göre içinde bir adet meyve basit bir sandviç ve sütün yer aldığı menülerde haftalık maliyet 192.42 TL’ye aylık maliyet de 770 TL’ye ulaşıyor.

ELMANIN TANESİ 8.2 LİRA

Tarihin en yüksek yaz ayı enflasyonlarına şahit olan Türkiye’de asgari ücret ve emekli maaşları açlık sınırlarının altında kalırken, çocukların ise okullarda yeterli ve dengeli beslenme ihtiyacı karşılanamıyor. Aylık 770 TL’yi bulan bir beslenme çantası için asgari ücretli maaşının yüzde 6.70’ini ayırmak zorunda. Beslenme çantasında olması gereken 1 adet muzun fiyatı 19.98 TL, bir adet elmanın fiyatı 8.23 TL olurken, beslenme çantasına konulacak 200 ml sütün fiyatı ise 9 TL’yi buldu. En basit sandviçin maliyetinin 16.75 TL olduğu günümüzde, öğrencilerin beslenme çantalarına konulabilecek bir simidin fiyatı da 10 TL oldu.