SON DAKİKA
hava 11°Google News

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI TOLGA AVAZ’DAN DEPREM PROJELERİ

Son Güncelleme :

21 Şubat 2024 - 18:24

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI TOLGA AVAZ’DAN DEPREM PROJELERİ

Bağımsız Bandırma Belediye Başkan Adayı Tolga Avaz, Bandırma ve çevresinin depremselliğine dikkat çekerek kentsel dönüşüm ve depreme karşı risk yönetimi ile ilgili projelerini açıkladı.

Bağımsız Bandırma Belediye Başkan Adayı Tolga Avaz, kentsel dönüşüm ve depreme karşı risk yönetimi konularında somut projelerini açıklayarak Bandırma’nın deprem riskini azaltmak için yeni inşaat standartları ve yönetmelikler getireceklerini ifade etti. Depreme dayanıklı yapılar için çelik kullanımını teşvik edeceklerini belirten Belediye Başkan Adayı Tolga Avaz, diğer yandan kentin altyapısını güçlendireceklerini, acil durum planlarının güncelleyeceklerini ve halkın bilinçlendirileceğini söyleyerek depreme karşı etkili bir hazırlık sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Belediye Başkan Adayı Tolga Avaz konu ile ilgili açıklamasında, “Bandırma, deprem bölgesinde bulunan ve deprem riski taşıyan bir ilçedir. Bilim adamları, Bandırma ve çevresinde her an 7 ve üzeri bir deprem meydana gelebileceğini öngörmektedir. Bu nedenle, Bandırma’da yaşayan insanların can ve mal güvenliği için depreme dayanıklı yapılar yapılması zorunludur. Biz, diğer taraftan da risk altındaki alanlarda kentsel dönüşüm projelerini teşvik edeceğiz. Bu projeler, eski ve riskli binaların güçlendirilmesi ve ya yeniden inşası yoluyla yapılacak. Bu sayede deprem riskini azaltabiliriz.

Bir belediye başkanı, deprem riskini azaltmak için daha katı inşaat standartları ve yönetmelikler getirebilir. Biz de bunu yapacağız. Depreme dayanıklı yeni yapılar yapmak için beton yerine çelik kullanılmasını teşvik edeceğiz. Çelik yapılar, deprem sırasında oluşan yükleri karşılayabilen, deprem enerjisini emebilen, hafif, esnek, sünek, kolay şekillendirilebilir ve birleştirilebilir, fabrika ortamında standartlara uygun üretilen, hızlı ve kolay montaj ve demonte edilebilen, uzun ömürlü ve mimari tasarıma uygun yapılar olarak avantajlıdır. Bandırma’da depreme dayanıklı yapılar yapmak için, çelik yapılar iyi bir seçenek olabilir.

Tabi ki kentin altyapısını depreme dayanıklı hale getirmek için de çalışacağız. Kentteki bütün su ve kanalizasyon sistemlerini, elektrik hatlarını, yolların ve köprülerin elden geçirilip gerekirse güçlendirilmesi için öncü olacağız.

Deprem anında ise hızlı ve etkili bir müdahale için acil durum planları muhakkak güncellenmeli ve acilen uygulamaya sokulmalı. Biz, eğitimli ekipler ve acil durum barınma alanları oluşturacak, tıbbi yardım sağlayacak kaynakları hazır tutacağız.

En önemli konulardan biri de halkın depreme karşı bilinçlendirilmesidir. Böylece tam anlamıyla deprem dirençli bir kent hazırlayabiliriz. Unutmamalıyız ki insanlar et parçasından ibaret değildir,” dedi.  / Umut Osman Sunci