SON DAKİKA
havaGoogle News

Bedelli askerlik zammı açıklandı

Son Güncelleme :

03 Temmuz 2024 - 10:53

Bedelli askerlik zammı açıklandı

TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından 6 aylık enflasyon oranı ortaya çıktı. Memur ve memur emeklisinin alacağı zam oranı da belli oldu. Memur zammı ile birlikte değişecek olan ücretler arasında Bedelli askerlik ücreti de yer alıyor. Peki Temmuz-Aralık 2024 Bedelli askerlik ücreti kaç liraya yükselecek?

Bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Temmuz-Aralık döneminde askerlik hizmetini bedelli olarak yerine getirmek isteyen yükümlülerin ödeyeceği miktar memur zammının ardından yeniden güncellenecek. Memur zammı ile birlikte değişen ücretler arasında yer alan Bedelli askerlik ücreti Ocak-Haziran döneminde 182 bin 609 lira olarak uygulandı. Peki Temmuz-Aralık 2024 Bedelli askerlik ücreti kaç liraya yükselecek?

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ KAÇ LİRA OLACAK?

Memur maaş zammı ile birlikte değişecek ücretler arasında Bedelli askerlik ücreti de yer alıyor. Bedelli askerlik ücreti Ocak-Temmuz döneminde 182 bin 609 lira olarak belirlenmişti. Memur aylık katsayısına göre yeniden belirlenecek olan bedelli askerlik ücretinin 217.870 liraya yükselecek.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Askeralma Kanunu’nda belirtildiği gibi bedelli askerlik ücreti, güncel memur aylık katsayısının 240.000’e çarpımı ile belirleniyor. Bu hesaplama da ocak ve temmuz ayında olmak üzere yılda iki kez tekrarlanıyor. Ocak ayında belirlenen ücret, 30 Haziran’a kadar; temmuz ayında belirlenen ücret ise 31 Aralık’a kadar geçerli oluyor.