SON DAKİKA
hava 32°Google News

BAŞKANLIK YARAMIŞ BURHAN’A! BURHAN KARIŞIK’IN MAL BEYANINDAKİ EKSİKLERİ TAMAMLAYALIM

Son Güncelleme :

08 Haziran 2024 - 11:09

BAŞKANLIK YARAMIŞ BURHAN’A! BURHAN KARIŞIK’IN MAL BEYANINDAKİ EKSİKLERİ TAMAMLAYALIM

Burhan Karışık 2021 yılında Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın görevden alınmasıyla Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmuştu. Belediye Başkanı olan Burhan Karışık, kısa bir süre sonra Erdek’in lüks mahallesi olan Yalı Mahallesi’nden bir dairenin ve Man marka bir tırın sahibi oldu. Erdek’te motosikletleriyle dolaşan Burhan Karışık, 2023 yılında ise sıfır kilometre Hyundai marka cipe biner oldu.

Burhan Karışık’ın mal beyanı eksikliklerle dolu!

Mal beyanı: Burhan Karışık’ın 2021 yılında Yalı Mahallesi, Genco Erkal Sokak’ta bulunan dairesinin alım değeri mal beyanında 800 bin lira olarak gösteriliyor.

Emlakçılardan edindiğimiz bilgilere göre, 2021 yılına dönüldüğünde aynı dairenin güncel alım değerinin 2 milyon ila 3 milyon lira arasında olduğu görülüyor. Bu da şu demek oluyor; Burhan Karışık ya tapuda dairenin değerini az göstererek vergi kaçırmış ya da mal beyanında kamuoyuna yanlış bilgi sunmuş. Dairenin güncel değerinin ise 6-7 milyon lira olduğu ancak mal beyanında güncel fiyata yer verilmediği de dikkat çekiyor.

Mal Beyanı: Burhan Karışık 2021 yılında sıfır kilometre Man marka tır aldığını ve alım değerinin de 927 bin lira olduğunu belirtiyor ancak mal beyanında tırın modeline ve güncel değerine yer verilmiyor.

Burhan Karışık, 10 E 5110 plakalı Man Marka tırının modelini mal beyanında belirtmedi ancak biz açıklayalım. Burhan Karışık’ın Man marka tırının modeli, TGX 18.470 4X2. Tırın mal beyanında belirtilmeyen güncel değeri ise 4 milyon lira civarında seyrediyor.

Mal Beyanı: Burhan Karışık’ın 2023 yılında sıfır kilometre 2023 model Hyundai marka binek araç satın aldığı mal beyanında yazıyor. Yine aracın modeli ve güncel değeri mal beyanında belirtilmiyor.

 Hyundai marka bu binek araç bir cip ve modeli Tucson 1.6 CRDI Elite Plus 4X4, güncel değeri ise 2 milyon lira. Burhan Karışık’ın ayrıca her iki kızına da aynı marka ve model cipten hediye ettiği edinilen bilgiler arasında.

Mal Beyanı: Mal beyanında Honda, Yamaha ve Piaggio motosikletlere sahip olduğunu açıklayan Burhan Karışık, yine model belirtmedi. Bu kez motosikletlerin değerine ilişkin de mal beyanında hiçbir fiyat yer almadı.

Honda marka motosikletin modeli jazz, Yamaha marka motosikletin modeli X – City 250 ancak mal beyanında Piaggio olarak belirtilen 10 E 3030 plakalı motosikletin sorgulaması yapıldığında aslında Suziki’nin LS 650 Savage model bir motosikleti olduğu görülüyor. Bu bilgiler ile beraber motosikletlerin toplam güncel değerlerinin 350 bin lira civarında olduğu ortaya çıkıyor.

Mal Beyanı: Burhan Karışık’ın mal beyanında S.S. Erdek Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’nde tırının kayıtlı olduğu sıra değerinin 500 bin lira olduğu yazıyor.

Yaptığımız araştırmalara istinaden S.S. Erdek Motorlu Taşıtlar Kooperatifi’nde tır sırasının güncel fiyatının 1 milyon liradan fazla olduğu bilgisine ulaştık.

Mal Beyanı: Burhan Karışık’ın mal beyanında ayrıca 4 tarla, 1 arsa ve 1 depo bulunuyor.

Burhan Karışık’ın mal beyanında bu mal varlıklarının hiçbirinin değerleri hakkında bilgi paylaşılmıyor.

Sonuç olarak Burhan Karışık mal beyanında kendi borçlarını kuruşuna kadar yazarken, mal varlıklarının güncel değerlerini belirtmiyor ya da eksik belirtiyor. 2021 yılından itibaren servetine sıfır kilometre bir tır ve araba ile beraber bir de daire katan Burhan Karışık, önümüzdeki dönemde de zenginleşmeye devam edecek mi göreceğiz. / Gökhan Dağlı – Umut Osman Sunci