SON DAKİKA
hava 17°Google News

BANÜ’de “ Deprem Paneli”

Son Güncelleme :

22 Mart 2023 - 12:02

BANÜ’de “ Deprem Paneli”

Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliği koordinatörlüğü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi iş birliği ile toplumda deprem bilincinin oluşturulması amacı ile Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda “Bandırma Deprem Paneli” düzenlendi. Panele Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş ve Prof. Dr. Celalettin Yanık, akademik ve idari personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Moderatörlüğünü Gönen Jeotermal Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İsmail Koçak’ın üstlendiği panele konuşmacı olarak Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Deprem Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Türkmen ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan katıldı. Görevi nedeniyle programa gelemeyen diğer konuşmacı Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Deprem Önlemleri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir de panele çevrim içi olarak katılım sağladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşması Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Jeoloji Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Emre Kıbrıs tarafından gerçekleştirildi.

Kıbrıs konuşmasında şunları aktardı: “ Üzerinde yaşadığımız Dünya’nın doğal süreçlerinden olan,  depremler yanlış yer seçimi , yapı üretim sürecinde yapılan hatalar, uygun olmayan malzeme kullanımı,denetimsizlik gibi durumlar dolayısıyla  afete dönüşmektedir, Ülkemiz,  dünyanın en aktif teknotik kuşaklarından olan Himalaya tektotik kuşağı içinde yer almakta olup,  çok sayıda deprem üreten,  çok sayıda fay zonu ile parçalanmış durumdadır.2012 yılında MTA Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan  “Türkiye Diri Fay Haritası” baz alındığında , ülkemzide 24 kent merkezi, 110’a yakın ilçe  ve 502’yi aşkın köyümüz doğrudan “ Aktif fay zonları üzerinde bulunmaktadır. Bunların bir kısmı da organize sanayi bölgeleri , endüstriyel tesisler, fabrikalar olduğu bilinmektedir.”

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Celalettin Yanık’ın yapmış olduğu konuşmanın ardından panele geçildi.

Panelde ilk olarak sözü Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Deprem Önlemleri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir aldı ve Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Ölçümlerde 7.7 ve 7.6 şiddetinde olsa da hissedilen büyüklüğün yaklaşık 11 şiddetinde olduğunu belirtti. Depremin hangi faydan kaynaklandığı ve şu anda hangi faylarda stres birikimi yaşandığına dair çalışmaların devam ettiğini söyleyen Sözbilir, Kayseri ve Adana tarafında yer alan fay hatlarında stres birikimi ve risk olduğunu ifade etti.

İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan da 11 ilimizi derinden etkileyen ve pek çok can kaybı yaşanan Kahramanmaraş depremlerinin üzücü sonuçlarını anlatmakla konuşmasına başladı.Bandırma’nın Jeolojisi ve Depreme Dirençli Kent oluşturmak başlıklı sunumu yapan Aykan, deprem bölgesinde kurulu olan ülkemizdeki 24 kentimizin ve 110’u aşkın ilçemizin diri fay hatları üzerinde yer aldığına dikkat çeken Aykan, bu fay hatlarının üzerinde yaşayan ve olası bir depremde etkilenecek olan yaklaşık 1 milyonu aşkın vatandaşımızın yaşadığını belirtti.

Paneldeki son konuşma, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Deprem Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Türkmen tarafından gerçekleştirildi. “Bandırma ve Yakın Çevresinde  Gelişmiş Olan Depremler “ ile ilgili sunum gerçekleştiren Türkmen, 1901 yılından önce tarihsel deprem olarak nitelendirilen deprem kavramının 1901 yılından sonra, depremi ölçebilen aletlerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, aletsel deprem olarak nitelendirdiğini söyleyerek yaşanmış olan tarihsel depremleri, yaptıkları yıkımlarla birlikte anlattı. Kahramanmaraş depreminden sonra özellikle Hatay bölgesinde yaşanan tarihsel depremleri incelediğini anlatan Türkmen, tarihte pek çok deprem yaşanan Hatay’ın iki sefer tamamıyla yıkılıp yeniden inşa edilmiş olduğunu söyledi.

Panelde konuşmacıların ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Emekli Tuğgeneral Hüseyin Hamdi Ergün de söz alarak,” Afet ve Acil Durum Hazırlık Çalışmaları konusunda  sunum gerçekleştirdi. Deprem zamanlarında belediyelere, özellikle de büyükşehir belediyelerine çok büyük iş düştüğünü ifade eden Ergün, depremin sürekli gündemde tutulması ve hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizerek Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak depremlerle ilgili yapmış oldukları hazırlıklar ve ülkemizde ilk kez hayata geçirilecek olan yapay zekâya dayalı otonom sistemlerini anlattı.

Tüm konuşmacıların, deprem bölgesine kurulmuş bir ülkede yaşadığımız gerçeğinin altını çizdiği ve bu gerçeği göz ardı etmeksizin depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini vurguladığı panel soru-cevap bölümü ile devam etti.

Konuklardan gelen soruların cevaplandırılmasının ardından Üniversite adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celalettin Yanık, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası adına ise Odanın İkinci Başkanı Emre Kıbrıs tarafından konuşmacılara plaket takdiminde bulunuldu. Oldukça faydalı bilgiler paylaşılan “Bandırma Deprem Paneli” günün anısına gerçekleştirilen fotoğraf çekimiyle son buldu.

Ahmet PESEN