SON DAKİKA
hava 21°



Google News

BANÜ ÖĞRENCİLERİ, GOOGLE SOLUTION CHALLENGE’TA ÜST SIRALARDA YER ALDI

Son Güncelleme :

22 Nisan 2024 - 23:54

BANÜ ÖĞRENCİLERİ, GOOGLE SOLUTION CHALLENGE’TA ÜST SIRALARDA YER ALDI

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğrencileri, Google Solution Challenge yarışması çerçevesinde, deprem ve doğal afetler gibi insani krizlerde toplanan bağışların ihtiyaç sahiplerine daha etkin bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla “Helping Hand” isimli mobil uygulama geliştirdiler.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğrencileri, uluslararası alanda büyük bir başarıya imza atarak Google Solution Challenge yarışması çerçevesinde, Yarışmaya katılan 3000’den fazla proje arasından sıyrılıp ilk 100’e giren takımlar arasında yer aldılar. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Türkiye’den bu başarıya ulaşan üç üniversiteden biri oldu.

Helping Hand sayesinde, ihtiyaç sahipleri uygulama içindeki harita üzerinden bağışları takip edebiliyor ve derneklerle iletişime geçerek ihtiyaç duydukları ürünlere kolayca erişebiliyorlar. Projeyi yönetim bilişim sistemleri bölümü öğrencileri Enes Yılmaz, Mehmet Yalaz ve yazılım mühendisliği bölümü öğrencileri Baturalp Özmen ve Beyza Atay ile birlikte geliştirdiler.

Öğrenciler, insani krizler sırasında bağış dağıtımı sırasında yaşanan iletişim kopukluğunu gidermeyi hedefledikleri bu projede, bağış yapmak isteyen ve ihtiyaç sahibi olan kişilerin iletişim kurmasını kolaylaştırmayı amaçlıyorlar.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğrencileri, bu süreçte projelerini bir kez daha geliştirip ilk 100 arasından sıyrılarak yarışmayı kazananlar arasında ülkemizi temsil etmeyi hedefliyorlar.

Yarışma Hakkında

Google Solution Challenge, Birleşmiş Milletler’in belirlediği küresel 17 problemden en az birine yönelik çözümler üretmeyi hedefleyen ve Google tarafından her yıl düzenlenen bir yarışmadır. İlk 100’e giren projeler, Google çalışanlarından mentorluk desteği alarak uygulamalarını daha da geliştirmeye devam ediyorlar. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ekibi, şimdi projelerini daha da ileriye taşımak için heyecanla bir sonraki değerlendirme sürecini bekliyor.