SON DAKİKA
havaGoogle News

Bandırma’dan yapay zeka dünyasına

Son Güncelleme :

18 Nisan 2023 - 11:53

Bandırma’dan yapay zeka dünyasına

Bandırma’dan uluslararası reklam yönetimi ve yapay zeka dünyasına yayılan global bir şirket GNT İnteraktif Ajans ve kurucusu Tolga Gençtürk başarı hikayesini anlattı.

Daha önce ABD’ye Facebook Meta yapay zeka için görüşmeye çağırıldığı duyurulan Tolga Gençtürk ile alanı üzerine sohbet ettik.

Uluslararası reklam yönetiminde yapay zekanın önemi nedir? 

Uluslararası reklam yönetiminde yapay zekadan bahsetmemek olmaz. Arka planda devasa analizler ve veri toplama işlemi gerçekleşiyor. ‘Big data’ dediğimiz bambaşka bir hadise var ki tam da işin bu noktasında devreye giriyor. İnternet kullanıcısı olarak sizin hangi web sayfalarını ziyaret ettiğiniz, hangi saat dilimlerinde hangi web servislerini kullandığınız, ne zaman neler almayı tercih ettiğiniz, hatta chat yaparken, mesaj yazarken hangi hızla klavye kullandığınız dahi gelişmiş web arşivleyici programlar tarafından ileride yapılacak analizlerde kullanılmak üzere saklanıyor. Örneğin Yapay zeka algoritma her bir tekil kullanıcının alışkanlıklarını (beğendiği sayfalar, etkileşime girdiği içerikler, ziyaret ettiği profil ve sayfalar ve hatta bu platformların dışında ziyaret ettiği web siteleri) depoluyor ve bu data aracılığıyla her bireye bir kullanıcı profili oluşturuyor. Yapay zeka algoritma bu profil sayesinde sizin nelerden hoşlandığınızı ve dolayısıyla gelecekte neler görmek isteyeceğinizi biliyor ve size bu bağlamda alakalı içerikleri öncelikli olarak sunuyor. Facebook akışınızda karşınıza çıkan gönderiler; daha önce baktığınız, beğendiğiniz, etkileşime girdiğiniz içerikler göz önüne alınarak gösteriliyor.

“Peki yapay zekayı nasıl kullanıyorsunuz?” 

Şöyle ki yapay zeka kullanıcıyı merkeze alarak içerik üretimlerinin kullanıcıya göre düzenlenmesini sağlıyor. Bu sayede etkileşim, satış, bilinirlik vs konularında marka ya da ürününüzü ön plana çıkarıyor.

Yapay zeka ile rekabet ortamı analiz ediliyor. Doğru hedef kitle stratejisi ile kullanıcı ya da bir markayı doğru yönlendiriyor. Bu da düşük bütçeyle büyük kazanımlar anlamına geliyor. Eskiden TV, gazete, dergi vs gibi mecralarda reklam verirken şimdi dijital reklamlama ile çok daha düşük bütçelere çok daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu da size düşük maliyetle bilinirlik, satış, ciroda artış sağlama, etkileşim garantisi verir. Hedef kitlenizin doğru ve hızlıca belirlenmesi hem zamandan hem paradan tasarruf demektir.

Siz bu işe nasıl başladınız? 

Biz aslında e-ticaret ile bu sektöre start verdik. Kendi markalarımızda izlediğimiz reklam stratejilerinde başarılı olduk, yüksek adetli satışlar yaptık, bazı alanlarda satış rekorları kırdık. Trendyolda top mağazaların arasına girildi. Yakaladığımız bu yüksek grafiğin ardından bu bilgi birikimlerimizi başka   e ticaret markalarına uygulamak adına danışmanlık vermeye başladık.  Şuanda yurtiçi ve yurtdışı çeşitli pazaryerlerinde aktif satışlarımız devam eden bir kozmetik markamız da var.

GNT İnteraktif olarak siz neler yapıyorsunuz? 

Hizmetlerimiz sosyal medya yönetimi, reklam hizmetleri, yazılım ve mobil uygulama gibi farklı kollara ayrılıyor.

Gıda, tekstil, lojistik, inşaat, konaklama, yatırım, sağlık sektörlerinde bilinen markalarla çalışıyoruz. Turkish Airlines, Acıbadem, Toyota, Akbank, Özsüt ,Samsung , Qatar Airways gibi.

Sosyal medya tarafında cafe, restaurant, konaklama gibi hizmet firmalarında doğru görsel kullanımı ve doğru reklam stratejisi ile cirolarda artış, marka bilinirliği, kampanyaların duyurulması ve müşteri memnuniyeti sağlanıyor. 

Bunun yanında farklı meslek gruplarına ait iş insanlarına sosyal medya yönetimi,  hizmetlerine dair tanıtım ve reklam hizmeti veriyoruz. Google ve Facebook üzerinden stratejik planlama ile reklam hizmetleri, marka işbirlikleri, marka bilinirlik ve tanıtım hizmetleri sağlıyoruz. Bu grubun içinde doktorlar, avukatlar,  güzellik uzmanları, fenomenler,  oyuncular, komedyenler, influencerlerın yanı sıra siyasi hizmet alan isimler de var.

Siyasi parti mensuplarına, milletvekillerine, belediye başkanlarına sosyal medya yönetim ve reklam hizmeti veriyoruz.

Bandırma Ajans