SON DAKİKA
havaGoogle News

BANDIRMA’DA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

Son Güncelleme :

19 Ekim 2023 - 11:15

BANDIRMA’DA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

19 Ekim Muhtarlar Günü, Bandırma’da gerçekleştirilen tören ile kutlandı.

Her yıl 19 Ekim’de kutlanan Muhtarlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törene; Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun,
Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan, Bandırma İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Tunç, Bandırma İlçe Emniyet Müdürü Mesut Demirdaş, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Muhtarlar Derneği ve Bandırma Muhtarlar Derneği’nin ortak çelenginin Atatürk Anıtı’na sunulması ile başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Ardından Türkiye Muhtarlar Derneği Bandırma Temsilcisi Hüseyin Kocabıyık ve Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı Nur Demir Hancıoğlu günün anlam ve önemi belirten konuşmasını gerçekleştirdiler.

Türkiye Muhtarlar Derneği Bandırma Temsilcisi Hüseyin Kocabıyık, konuşmasına İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayarak başladı. Kocabıyık, “5 ay sonra yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak muhtar arkadaşlarıma başarılar diliyorum,” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı Nur Demir Hancıoğlu ise konuşmasında muhtarların bazı sorunlara değinerek, “Muhtarlık seçimlerine adaylık usulü getirilmelidir. 5393 Sayılı Belediye kanunun 9. Maddesinde değişikliğe giderilmeli, maddedeki muğlak ifadelerin yerine daha somut ifadeler konulmalıdır. Muhtarın mahalleyi ilgilendiren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına katılması sağlanmalı ve bu komisyon kararlarında muhtarlara oy hakkı tanınmalıdır. Muhtarlar tarafından düzenlenecek bir belge ile adres kayıt işlemlerinin yapılması sağlanmalıdır. Muhtarların sağlıklı örgütlü yapıya kavuşturulması için Türkiye Muhtarlar Birliğinin kurulmalıdır. Ayrıca tebligat kanununda da bir değişiklik yapılması elzemdir.

Muhtarların posta memuru durumundan kurtulması gerekmektedir. Muhtarlıklarımız postacıların dağıtım merkezi haline gelmiştir umarız ve dileriz bu kanunlar bir an önce yürürlüğe girer muhtarlık kurumu hak ettiği noktaya gelir. Muhtarın izin ve sosyal hakları bir kanunla belirlenmelidir Bu saydığımız sorunlar, bugün muhtarlık müessesinin içinde bulunduğu ciddi sorunlardır. Çağdaş muhtarlık anlayışının benimsenmesi bu sorunların ortadan kaldırılmasıyla mümkündür.” dedi.