SON DAKİKA
havaGoogle News

Bandırma’da Doç. Dr. Cihat Yaycı’dan lise öğrencilerine mavi vatan konferansı

Son Güncelleme :

23 Ekim 2023 - 17:18

Bandırma’da Doç. Dr. Cihat Yaycı’dan lise öğrencilerine mavi vatan konferansı

Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde, Müstaki Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı tarafından lise öğrencilerine yönelik, “Mavi Vatan” konulu konferans verildi.

Mavi Vatan Haritasını çizen ve Doktrinini yazan Mavi Vatan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (Türk DEGS) Başkanı ve Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Müstafi Tümamiral Doç. Dr.Cihat Yaycı, Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okuyan öğrencilere, “Mavi Vatan” konulu konferans verdi.
Türklerin denizcilikteki tarihsel süreci ve denizciliğe kazandırdıklarıyla ilgili bilgiler vererek sunumuna başlayan Doç. Dr. Cihat Yaycı, mavi vatan konusunda herkesin bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında Türkiye’nin bir deniz ülkesi olduğunu ve hudutlarının %75’inin denizleri içerdiğini ifade eden Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Türkiye gibi bir deniz ülkesinin dünyada bir örneği yoktur. Mavi Vatan, 462 bin km’dir, öngördüğümüz münhasır ekonomik bölge. Bizim toplam kara yüzölçümümüz 783 bin km. O zaman kara yüzölçümümüzün 0.6 katı kadar bir alanı, deniz alanı olarak istiyoruz. Yunanistan ve Güney Kıbrıs yayılmacı değil, biz yayılmacıyız öyle mi?. Onlar genişlemeci değil, biz genişlemeciyiz. Öyle bir şey olabilir mi? Bizimki son derece hakkaniyetli bir haritadır. Hep denizin üzerinde ay yıldız hayal ettim. Orası bizim, orası vatan toprağı. Türkiye’nin bundan sonra ne verecek bir karış vatan toprağı ne de verecek bir damla vatan suyu vardır.” dedi.