SON DAKİKA
havaGoogle News

BANDIRMA’DA 11 BİN TABUT BİNA TEHLİKE SAÇIYOR: BANDIRMA BELEDİYESİ UYUMAYA DEVAM EDİYOR

Son Güncelleme :

29 Haziran 2024 - 11:58

BANDIRMA’DA 11 BİN TABUT BİNA TEHLİKE SAÇIYOR: BANDIRMA BELEDİYESİ UYUMAYA DEVAM EDİYOR

Bandırma Belediyesi deprem gerçeğini görmezden gelmeye devam ediyor. Ketteki 15 bin binadan 11 bini tabut bina kategorisinde bulunuyor.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden tam 509 gün geçti. Bu süreçte Bandırma Belediyesi’nde kentsel dönüşüm ve deprem hazırlıkları konusunda toplantılar gerçekleştirildi, radikal kararlar alınacağı söylendi ancak hala hiçbir somut adım atılmadı. Sonrasında yerel seçimler yapıldı ve Bandırma Belediyesi’nin yönetimi değişti. Yerel seçilerin üzerinden de tam 90 gün geçti, ancak Bandırma’nın deprem gerçeği, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza tarafından bir kez bile gündeme getirilmedi.

11 Bin Tabut Bina Tehlike Saçıyor

Bandırma’da bulunan yaklaşık 15 bin binanın 11 bini, 1999 öncesi yani eski deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş ve ciddi deprem riski taşıyor. Bu binaların büyük bir kısmı, yapı denetim hizmetlerinden geçmemiş durumda ve bu tür binalar uzmanlar tarafından “tabut bina” olarak adlandırılıyor. Bandırma Belediyesi’nin bu durumu görmezden gelmeye devam etmesi, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atıyor.

Toplantılar Yapıldı, Ama Somut Adım Yok

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden sonra Bandırma Belediyesi’nde kentsel dönüşümün teşvik edilmesi, alternatif finansal kaynakların bulunması, yapı denetim firmalarının kontrolleri, nitelikli arama-kurtarma ekiplerinin kurulması ve toplanma alanlarının mekansal altyapılarının güçlendirilmesi gibi konular masaya yatırıldı. Ancak bu toplantılarda alınan kararlar bugüne dek uygulamaya geçirilmedi, somut tek bir adım bile atılmadı.

Deprem gerçeğiyle yüzleşen Bandırma, risk altında yaşayan binlerce insanın güvenliğini sağlamak için Bandırma Belediyesi’nden acil ve somut adımlar bekliyor. / Umut Osman Sunci