SON DAKİKA
hava 16°


Google News

Bandırma ve çevresindeki barajlarda tehlike çanları çalıyor

Son Güncelleme :

16 Kasım 2023 - 15:41

Bandırma ve çevresindeki barajlarda tehlike çanları çalıyor

TEMA Vakfı Bandırma İlçe Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Burak Uğur, Gönen/Yenice Barajı’ndaki doluluk oranının kritik seviyede olduğuna dikkat çekerek kuraklık uyarısında bulundu.

 

İklim değişikliğinin özellikle son 15 yıldır dünyamızı ve ülkemizi ciddi anlamda etkilediğini belirten TEMA Vakfı Bandırma İlçe Başkanı Burak Uğur, Bandırma ve çevresindeki barajlardaki doluluk oranlarının kuraklıktan kaynaklı olarak tehlikeli seviyelere gerilediğini işaret etti. Burak Uğur, Yenice/Gönen Barajı doluluk oranının %7.9, Susurluk Havzası içerisinde olan Çaygören, Manyas, Çınarcık ve Devecikonağı barajlarının ise maksimum doluluk oranlarının % 30 seviyelerinde olduğunu belirterek, “Bu tehlike çanlarının çaldığının bize bire bir göstergesidir,” ifadesinde bulundu.

 

Burak Uğur, “Özellikle 2023 yazını incelediğimizde son derece kurak geçen ve yağış alamadığımız bir yıl olarak karşımıza çıkıyor. Rakamsal verilerle değerlendirdiğimiz zaman, Bandırma ve yakın coğrafyasında bulunan barajların doluluk oranları bunu bize doğrudan gösteriyor.

 

Yenice/Gönen Barajı doluluk oranının %7.9 olduğunu görüyoruz. Bu tehlike çanlarının çaldığının bize bire bir göstergesidir. Yakın coğrafyamızdaki diğer barajları da inceleyecek olursak Susurluk Havzası içerisinde olan Çaygören, Manyas, Çınarcık ve Devecikonağı barajlarında da maksimum doluluk oranlarının şu anda %30 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Bu gerçekten son derece riskli bir tablodur.

 

Geçtiğimi yıl içinde bulunduğunuz bu aylara baktığımızda baraj doluluk oranlarının %50-%60 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Sonrasında gelen kar yağışları ile beraber bu oranların daha da iyiye gittiğini söyleyebiliriz.

 

Özellikle Bandırma’yı çok yakından ilgilendiren Yenice/Gönen Barajı’nın daha %10 doluluk seviyesine bile ulaşmamış olması bizi gerçekten çok büyük endişeye sevk ediyor. Beklentimiz kışın yağacak olan yoğun kar yağışlarının toprağı doyurması yönünde.

 

Susuzluk ve kuraklık hane halkını ve tarımsal üretimi ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Mevcut yağmurların toprağı doyurmadığını, henüz 3-4 parmak kadar altını yeni nemlendirdiğini söyleyebiliriz. Kış döneminde beklediğimiz kar yağışını alamazsak tarımsal üretimin ciddi tehlike altında kalacağını ifade edebiliriz. Bu bizim gıdaya ulaşmamızın ve gıda arzının riske girmesine neden olabilir.

 

Bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. Özellikle evlerimizde kullandığımız suyun kullanımını azaltmak bizim ödevimiz olmalı. Tarım ve sanayide kullanılan suya baktığımız zaman da gerekli önlemleri almak merkezi ve yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. Ülkemizde suyun olduğu yerde tutulması, korunması ve suyun gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde iletilmesi ve ülke çapında etkin bir şekilde uygulanması için merkezi yönetime çağrıda bulunmaktayız.” dedi.