SON DAKİKA
hava 26°Google News

Bandırma ve çevre ilçelere projeler üretiliyor

Son Güncelleme :

16 Haziran 2023 - 14:46

Bandırma ve çevre ilçelere projeler üretiliyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İlçe Hizmetleri Daire Başkanı Koray Başa, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Güney Marmara Hizmet Binası’nda yapılan faaliyetler ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Koray Başa, “Bandırma sahil bandında uzun yıllar boyunca birçok kurum ve kuruluşlara hizmet veren bina son 3 yıldır boş, atıl ve bakımsız durumda idi. Balıkesir’in medeniyet izlerini taşıyacak mimari ile restorasyonu yapılan bina, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Güney Marmara Hizmet Binası olarak kullanılıyor.” İlçe Hizmetleri Daire Başkanı Koray Başa, binanın tarihi geçmişini anlattıktan sonra Bandırma ve çevre ilçelere yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İlçe Hizmetleri Daire Başkanı Koray Başa, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İlçe Hizmetleri Daire Başkanı Koray Başa “Bulunduğumuz bina 200 yıllık bir geçmişe sahip. İlk olarak gayri Müslim bir tüccar tarafından ahşap binayken konak olarak kullanılmış bir bina. Geçirmiş olduğu bir yangından sonra sadece beton ve taş duvarları kalmıştır. Daha sonra bina bir Osmanlı Bankası tarafından 1923 yılında yeniden restorasyon yapılıyor.1923-1933 yılları arasında belediye binası olarak kullanılıyor. 1933 yılında ilk özel okul olarak faaliyetine devam ediyor. 4 yılın ardından özel okul devlet okulu statüsüne geçiyor. 1950 ve 56 yıllarında binanın sağ ve sol cephesine ilaveler yapılıyor. Yaklaşık 90 yıl okul olarak hizmet veriyor. Son 2 yıl boyunca eskiyor ve işlevsel özelliğini kaybediyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz restorasyon yapılacak binalar arasına bu binayı da ekledi. 10 milyon liralık bir bütçe ile bina restorasyonu tamamlanarak hizmete girdi. Hali hazırda bulunduğumuz binada BALMEK kurslarımız, UKOME Birimlerimiz, emlak birimi, sağlık ve sosyal hizmetlerin yönetildiği birimlerimiz ve Bandırma için proje üretecek mühendislerimiz bu binada hizmet vermekledir.

İlçe Hizmetleri Daire Başkanı Koray Başa “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın çocuklarımıza, kadınlarımıza, sporcu gençlerimize yönelik aynı zamanda vatandaşlarımızın ihtiyacı olan sosyal alanlarına yönelik ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızdan en çok sosyal alan ve yeşil alan eksikliği olduğu yönünde şikayetler alıyoruz. Bizler de bu anlamda kırsal mahallelerimiz de bu yönde projeler başlattık. Kırsal mahallelerimizde regresyon alanları, semt alanları sağlıyoruz. Şehir merkezinde oturan vatandaşlarımızın hafta sonlarını köylerinde geçirerek bu alanları kullandıklarını görüyoruz. Bandırma’nın sahilinde yer alacak küçük bir proje olan kaykay pisti imalatına başladık. Eski ofisimizde de hayvan severlerimiz için veterinerlik hizmeti sunmak üzere çalışmalara başladık. Veterinerlik hizmetimiz de 1 ay gibi bir süre faaliyete başlayacaktır.” dedi.