SON DAKİKA
hava 23°Google News

BANDIRMA SİYASİ MENFAATLERE PAZARLIK KONUSU MU OLUYOR?

Son Güncelleme :

29 Ocak 2024 - 13:51

BANDIRMA SİYASİ MENFAATLERE PAZARLIK KONUSU MU OLUYOR?

BANDIRMA SİYASİ MENFAATLERE PAZARLIK KONUSU MU OLUYOR?

Edindiğimiz kulis bilgilerine göre Bandırma, siyasetin ağır topları arasında pazarlık konusu olmuş durumda. Kentte, hizmete odaklanacak adayların belirlenmesi yerine, siyasi menfaatlerin öne çıktığı izlenimi ediniliyor.

Bilindiği üzere Bandırma’da hiçbir siyasi parti henüz belediye başkan adayını açıklamadı. Söz konusu bu süreç, birçok soru işaretini de beraberinde getirirken bu duruma yanıt olacak önemli kulis bilgilerine ulaştık. İlk olarak, Turhan Çömez ile başlayalım. Kendisi, Bandırma Belediye Başkanlığı’na göz dikmiş. Tabi ki CHP ve İYİ Parti’nin desteklediği çatı aday olarak. Turhan Çömez, konu ile ilgili Ahmet Akın’la 8 defa görüşme yapmış. Bu isteğin kabul edilmesi durumunda, İYİ Parti’nin de Büyükşehir’de Ahmet Akın’ı destekleyeceği vaadi ortaya sunulmuş. Ahmet Akın, konuyu tabi ki Özgür Özel’e kadar taşımış ancak CHP Genel Merkezi’nde bu tür bir pazarlık kabul görmemiş. Aynı zamanda Turhan Çömez’in Edremit teklifi de reddedilmiş. Bandırma ve Edremit’in pazarlık konusu edildiği bu süreç, uzun sürdüğü için adayların açıklanması da ertelenmiş. Bandırma için büyük çaba sarf eden Turhan Çömez’in aslında Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmek istemediği konuşulanlar arasında.

Liste delerek CHP’nin Parti Meclisi’ne giren Mehmet Tüm’ün de Bandırma ve Erdek için yoğun bir kulis çalışması gerçekleştirdiği edinilen bilgiler arasında. Parti Meclisi’nde Burhan Karışık aleyhinde konuşan ve Bandırma’da da kendi istediği aday için direten Mehmet Tüm, karşılığında Parti Meclisi ile uyumlu çalışacağını beyan etmiş. Erdek’te aradığını bulamayan Mehmet Tüm’ün son atımlık kurşununu Bandırma için kullanacağını ifade ettiği ve Dursun Mirza’nın adaylığı için bastırdığı aldığımız duyumlar arasındı.

Bandırma’da siyaset gündemindeki belirsizlik sürerken, sadece hizmete odaklanmak yerine siyasi menfaatlerin ön plana çıktığı bir sürecin göze çarptığı görülüyor. Yaşanan bu kulisler, aday belirleme sürecini uzatırken, kentteki siyasi geleceğin nasıl şekilleneceği merak konusu olmaya devam ediyor. / Umut Osman Sunci – Gökhan Dağlı