SON DAKİKA
havaGoogle News

BANDIRMA EMLAK SEKTÖRÜNDE 2023 YILI; FİYATLAR YÜKSELSE DE ALIM SATIM GÜÇLENDİ

Son Güncelleme :

01 Ocak 2024 - 14:45

BANDIRMA EMLAK SEKTÖRÜNDE 2023 YILI; FİYATLAR YÜKSELSE DE ALIM SATIM GÜÇLENDİ

TUSE GYD ve STS Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Durak, Bandırma’daki emlak sektörünü geçtiğimiz yıl bağlamında değerlendirerek, fiyatların yükselse de alım satımın güçlendiğini ve 2023 yılının hareketli geçtiğini söyledi.

Emlak sektöründe yaşanan fiyat artışlarına rağmen, Bandırma’da alım satım işlemleri hız kazanıyor. TUSE GYD ve STS Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Durak, geçtiğimiz yılı değerlendirerek 2023’ün Bandırma için hareketli geçtiğini ve tapu da toplam 45 bin işlemin söz konusu olduğunu vurguladı. Bandırma’nın konumu itibariyle bir cazibe noktası olduğunun altını çizen Sefer Durak, kentte gayrimenkulün çok fazla talep gördüğünü ifade etti.

TUSE GYD ve STS Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Durak, konu ile ilgili açıklamasında, “Emlak sektörü, Türkiye genelinde olduğu gibi Bandırma’da da fahiş rakamlara doğru ilerledi. Enflasyon ve inşaat malzemeleri fiyatları bunda önemli bir etken oldu. 2023 yılının ilk yarısında, bankaların da verdiği kredi imkanları neticesinde emlak sektörü daha hareketliydi. Şu an ise tersi bir durum söz konusu. Bankalar kredi musluklarını kapadılar. Kredi olmayınca da kimse ev alamıyor veya emlak yatırımı yapamıyor.

Bandırma’da sanayi, hastane, üniversite, hava üssü, cezaevi ve liman gibi faktörler kira ve ev fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Yani talep çok fazla. Tapu da 2023 yılı için 45 bin işlem söz konusu. Geçen yıla göre 12 bine yakın işlem artışı söz konusu diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz bu günlerde piyasa daha sakin olsa da satış işlemleri hala devam ediyor.

2022 yılının son çeyreğinde 1+1’lerin 700-800 bin lira bandında satışı yapılırken şu an 1 buçuk milyon ve üzeri şeklinde devam ediyor. Aynı şekilde kiralıklar da 4 bin 500 lira bandındayken şu an 10 bin lira ve üzeri bandında seyrediyor. 3+1’ler ise 7 bin lira bandından, 15 bin lira ve üzerine yükseldi.

Bandırma’da 2023 yılında alım satımın daha da güçlendiğini söyleyebilirim. Çünkü Bandırma’ya dışardan çok fazla yatırımcı geliyor. Bandırma konumu itibariyle de bir cazibe noktası durumunda. 2023 yılı Bandırma için son derece hareketliydi,” dedi. / Gökhan Dağlı – Umut Osman Sunci