SON DAKİKA
havaGoogle News

BANDIRMA EĞİTİM-İŞ SENDİKASI’NDAN MAARİF MODELİNE TEPKİ

Son Güncelleme :

26 Haziran 2024 - 18:08

BANDIRMA EĞİTİM-İŞ SENDİKASI’NDAN MAARİF MODELİNE TEPKİ

Eğitim-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” ile ilgili basın açıklaması yaptı. Polat, “Problemiz konu bazlı değil. Müfredatın hiçbir yerinde Cumhuriyet değerlerine ve Atatürk İlke ve inkılaplarına yer verilmiyor,” dedi.

Eğitim-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, Yönetim Kurulu Üyesi Eylem Akkoyun ile birlikte “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın değerlendirme sürecini eleştiren Eğitim-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, “Her eğitim- öğretim döneminin sonunda dönemin başarısını, akademik başarıları, eğitim düzeyinde geldiğimiz noktaları tartışmamız gerekirken Milli eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ni tartışıyoruz. Yeni müfredatın çalışmalarından ne biz eğitimcilerin ne de ilgili paydaşların haberi olmadı. Her şey onaylandıktan sonra bu hafta biz öğretmenlere sunulan formlarla müfredatın değerlendirilmesi istendi. Müfredat onaylandıktan sonra bu müfredat incelemelerinin yapılması ne kadar doğrudur, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Yapılan bu değerlendirmelerin müfredata ne gibi bir katkı sunacağı da ayrıca tartışılır bir konudur,” dedi.

Eğitim-İş Sendikası’nın konu ile ilgili hukuki süreç başlatacağını sözlerine ekleyen Polat, “Müfredatta ‘Cumhuriyetin 2. Yüzyılı’ yerine ‘Türkiye Yüzyılı’ denilmesi, Cumhuriyetimizin devamlılığını yok saymak anlamı taşımaktadır. Atatürk İnkılap ve İlkeleri, Atatürk Milliyetçiliği, Laiklik ve Cumhuriyet kavramlarının ortak metinde yer almaması büyük bir çelişkidir. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adı verilen metinde tek tip bir inancın hakim kılınmaya çalışıldığı görülmektedir. Atatürk İlke ve Devrimleri temelinde, Cumhuriyet aydınlanması ışığında, laik, bilimsel ve kamusal eğitim içeren; öğrenci, öğretmen, üniversiteler ve eğitim bilimcilerin ortak çalışması ile bir öğretim programı yapılmalıdır. Bizler Eğitim İş Sendikası olarak yeni müfredata tepkimizi dile getirmiştik. Ne yazık ki onaylanma sürecinin ardından bize kalan tek yol hukuki yoldur. Bu modelin iptali için yakın zamanda hukuki süreci başlatacağız,” ifadelerinde bulundu.