SON DAKİKA
hava


Google News

BANDIRMA BELEDİYESİ 11 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATILMIŞ! PEKİ VERGİLERİMİZ NEREDE?

Son Güncelleme :

22 Kasım 2023 - 17:18

BANDIRMA BELEDİYESİ 11 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATILMIŞ! PEKİ VERGİLERİMİZ NEREDE?

Türkiye Cumhuriyeti Sayıştay Başkanlığı, Bandırma Belediyesi’nin 2022 yılına ait sayıştay denetim raporunu resmi internet sitesinde yayınladı. Sayıştay raporundaki katı atık bedelleri ile ilgili bir bulguda, BASKİ’nin Bandırma Belediyesi’ni 2016-2022 yılları arasında 11 milyon 35 bin lira gelir kaybına uğrattığı görülüyor. Bunun nedeni ise Bandırma Belediyesi adına BASKİ tarafından tahsil edilen evsel katı atık bedellerinin tam olarak ödenmemesi.

Tabi ki rapor bu kadarıyla bitmiyor. Raporda; BASKİ’nin 2022 yılı boyunca Bandırma Belediyesi’ne bir kuruş bile para ödemediği ve Bandırma Belediyesi’nin sadece 2022 yılındaki gelir kaybının 7 milyon 825 bin liraya ulaştığı belirtiliyor. İşin trajikomik tarafı ise ne biliyor musunuz? Bandırma Belediyesi, bu kayba rağmen konun takipçisi bile olmamış. Sayıştay raporunda, “Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) paylarının ve Katı Atık Bedellerinin zamanında ve tam olarak aktarılmaması nedeniyle belediyenin gelir kaybına uğradığı, buna rağmen Belediyenin gerekli takip işlemlerini yapmadığı görülmüştür,” şeklinde konu özetlenmiş. Bu arada Bandırma Belediyesi’nin çevre temizlik vergisi gelirlerinden ise 578 bin lira kaybı bulunuyor. Toplam kayıp tam 11 milyon 613 bin 625 lira!

Bakın, bu para bizlerden vergi adı altında toplanan, yani doğrudan bizlerin cebinden çıkan bir para. Bu para, her bir Bandırmalının parası. Parayı toplayan kurum, bizlere hizmet getirecek olan kuruma bu parayı ödemiyor, hizmet getirecek olan kurum da sadece izlemekle yetiniyor. Yani al birini, vur ötekine. Siyasilerin söylemleri şöyle dursun; al BASKİ’yi, vur Bandırma Belediyesi’ne!