SON DAKİKA
hava 11°Google News

BALIK VAR AMA MÜŞTERİ YOK

Son Güncelleme :

29 Şubat 2024 - 14:01

BALIK VAR AMA MÜŞTERİ YOK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Su Ürünleri Hali’ndeki tezgahlarda balık bolluğu var ancak satışlar düşmüş durumda. Balıkçılar bu durumu Ramazan Ayı’nın yaklaşmasına bağlıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Su Ürünleri Hali’nde bu hafta balık fiyatları makul seviyelerde olmasına rağmen vatandaşın talebi yok denecek kadar az. Olumsuz hava koşullarına bağlı olarak balık fiyatlarının rekor seviyelere çıktığı günlerde bile müşteri potansiyeli bulunan su ürünleri halinde, sezonun en durgun günleri yaşanıyor. Balıkçılar, bu dönemde genellikle Ramazan Ayı’nın yaklaşmasına bağlı olarak talebin azaldığını ve bu durumun da satışları etkilediğini belirtiyorlar.

Balıkçı Ramazan Dere, Ramazan Ayı’nda satışların zaten durduğunu belirterek, “Satışlarımız şimdiden azaldı. İnsanlar bu sezon artık balık yemeye doydu gibi görünüyor,” ifadesinde bulundu.

Balık fiyatları ile ilgili de konuşan Ramazan Dere, “Şu sıralar mevcut sis nedeniyle insanlar teknelerimizin denize açılamadığını düşünebilir ancak böyle bir durum söz konusu değil. Teknelerimiz sisli havada denize açılabiliyor. O yüzden balık halinde bolca taze balık var ve fiyatlar için uygun diyebiliriz. Hamsinin kilosu 120-150 lira arası değişiyor. İstavrit ve sardalya ise 70-80 lira bandında. Şu sıralar gümüş balığı da gelmeye başladı. İri ve taze gümüş balığı mevcut ve kilosu 150 lira. Kolyoz da tezgahlarımızda var. Kolyozun kilosu 100 lira. Su ürünleri halindeki tezgahlarda bolca balık var,” dedi. / Umut Osman Sunci – Mercan Çakas