SON DAKİKA
havaGoogle News

BAL ÜRETİCİSİNDEN SAHTE BAL UYARISI; “İNSANLARIN ZEHİRLENMESİNE GÖZ YUMULUYOR”

Son Güncelleme :

08 Kasım 2023 - 15:41

BAL ÜRETİCİSİNDEN SAHTE BAL UYARISI; “İNSANLARIN ZEHİRLENMESİNE GÖZ YUMULUYOR”

Bal Üreticisi Akın Beyhanlı, sahte bal konusunda tüketicileri uyararak ilgililer tarafından ise denetim yapılmadığını belirtti. Beyanlı, “İnsanların zehirlenmesine göz yumuluyor,” dedi.

Sahte ve taklit bal konusunda korkutan ve bir o kadar da düşündürücü açıklamalarda bulunan Bal Üreticisi Akın Beyhanlı, tüketiciye yönelik önemli uyarılarda bulundu. İlçe Tarım Müdürlüğü ve belediyelere, konu ile ilgili dilekçe verdiklerini ifade eden Akın Beyhanlı, ilgililerin harekete geçmediğini ve özellikle pazar yerlerinde sahte bal satışının devam ettiğini belirtti.

Akın Beyhanlı, “2023 yılı sezonumuz hava şartlarından dolayı biraz sıkıntılı geçti. Şimdi üretimden satış noktasına geldik. Balımızı satışa sunduk. İşte bu nokta, acı bir nokta maalesef. Üretici olarak çok emek veriyoruz ama haksız bir rekabet var. Taklit, sahte bal ürünleri piyasada satılmakta. Bu taklit ürünler, sağlık açısından zararlı. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu ballar insan sağlığına zararlı olan mısır şurubu ve früktoz ile yapılıyor. Bu da obeziteye, karaciğer ve akciğerde yağlanmaya sebep olabiliyor.

Sahte ballar özellikle pazar yerlerinde satılıyor. Biz bal üreticileri olarak İlçe Tarım Müdürlüğü ve belediyelerimize bu konu ile ilgili dilekçe verdik, görüşmeler gerçekleştirdik. Uyarmamıza rağmen satışlar hala devam ediyor. İnsan sağlığıyla oynanıyor. Belediye pazar yerlerindeki sahte bal satışı ile ilgili çözüm üretmiyor, İlçe Tarım da göz yumuyor. Yani, basında da dile getirmemize rağmen henüz bir girişimde bulunulmadı. İnsanların zehirlenmesine göz yumuluyor,” dedi.

Bu durumun gerçek bal üreticilerine ise ekonomik anlamda zarar verdiğini vurgulayan Akın Beyhanlı, “Etiketsiz ürünler tercih edilmemeli. Vatandaş güvenmediği yerlerden bal almasın,” ifadesinde bulundu.

Haber: Umut Osman Sunci