SON DAKİKA
hava 26°Google News

Bakan Tunç: Af ile ilgili bir husus gündemde değil

Son Güncelleme :

19 Aralık 2023 - 13:22

Bakan Tunç: Af ile ilgili bir husus gündemde değil

8. yargı paketine ilişkin hazırlıklar sürüyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kısa süre içerisinde TBMM’ye sunulacak pakette cezaevinde mahkum olan tutuklular ile ilgili genel affın gündemde olmadığını dile getirdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

“8. yargı paketi içinde cezaevinde mahkum olanlara genel af çıkacak mı?” sorusuna yanıt veren Bakan Tunç, böyle bir hususun gündem olmadığını dile getirdi.

Tunç, Somali liderinin oğlunun karıştığ ölümlü kaza ve kira uyuşmazlıklarındaki arabuluculuğa ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

 

Bakan Tunç’un açıklamaları şöyle:

 

MOTOKURYENİN ÖLDÜĞÜ KAZA

 

Yeni görüntü ortaya çıktı. Bu görüntü eşliğinde yeni bir rapor düzenlenmesi için ek rapor bekliyoruz. Cumhuriyet savcılığımız kususr durumu tespit edildiği anda hızlı bir şekilde iddianame sürecini tamamlayacaktır. Başından beri bu konuya duyarlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bakanlık olarak bu konunun takipçisi olduğunu başından beri söyledik. Her vatandaşımızın hukukunu korumak çok önemli. Yargı ile ilgili yorum yaparken kesin hükümden kaçınmak gerekir.

 

KİRA UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK

 

Kira ile ilgili yüzde 25 sınırlandırılma yapıldı. Bir yıl daha uzatıldı. Arabuluculuk sistemi 1 Eylül’de başladı. Bunun başarıyla sürdüğünü görüyoruz. Toplamda arabuluculara 76 bin başvuru yapıldı. 32 bini olumlu sonuçlandı. Toplumsal barışa hizmet eden bir durum söz konusu. Yargının da iş yükü azaldı. Arabuluculuk sistemi kira fiyatlarının düşmesine de katkı sağladığını görüyoruz.

 

YARGI PAKETİ

 

Af ile ilgili bir husus gündemde değil.