SON DAKİKA
havaGoogle News

FATİH KILIÇ’TAN BANDIRMA’DA ALTIN DOLANDIRICILIĞI İLE İLGİLİ ŞOK AÇIKLAMALAR

Son Güncelleme :

21 Haziran 2024 - 13:54

FATİH KILIÇ’TAN BANDIRMA’DA ALTIN DOLANDIRICILIĞI İLE İLGİLİ ŞOK AÇIKLAMALAR

Zümrüt Kuyumculuk işletme sahibi Fatih Kılıç, düğün sezonunun başlamasıyla birlikte altın sahteciliğinde artış yaşandığını uyarısında bulunarak daha önce karşılaşmadıkları dolandırıcılık yöntemlerine şahit olduklarını dile getirdi.

Uygun fiyatlı diye aldanıp ucuza altın almayın. Neden mi? Zümrüt Kuyumculuk işletme sahibi Fatih Kılıç, uygun fiyat adı altında satılan altınlardaki akıl almaz dolandırıcılık yöntemlerini örneklerle masaya yatırdı. Fatih Kılıç, “Piyasa değerinde altın alın,” diye uyararak, kuyumcuların da dolandırıcılara karşı uyanık olmaları ve darphaneden çıkış fiyatına altın almaları gerektiğini dile getirdi.

Fatih Kılıç, “Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte altın sahteciliği konusunda vakalar arttı. Birçok vatandaşımız, aldatıcı yöntemlerle dolandırılmış durumda. Örneğin, gramajı düşük küçük altın ile dolandırılan bir vatandaşımıza şahit olduk. Bir yarısı olması gerektiği ayarda ancak diğer yarısı düşük ayarda olan cumhuriyet altınları gibi ürünlerle karşılaştık. Bu altınların, güvenilir olmayan kaynaklardan temin edildiği ve darphaneden çıkmadığını söyleyebiliriz,” dedi.

Altın alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları belirterek konuşmasına devam eden Fatih Kılıç, “Altın alırken, güvenilir ve tanınmış kuyumcuları tercih edin. Yıllardır sektörde olan ve güvenilir referanslara sahip işletmelerden alışveriş yapmak sizin için en doğru tercih olacaktır. Aldığınız altının sertifikalarını ve belgelerini kontrol edin. Güvenilir kaynaklardan alınan altınlar genellikle belgelendirilmiş olur ve bu belgeler, ürünün kalitesi ve ayarı konusunda size güvence sağlar,” diye konuştu.

Altın alırken piyasa değerini kontrol etmenin önemli olduğunu da vurgulayan Fatih Kılıç, “ani ve aşırı düşük fiyatlar genellikle sahtecilik işaretidir. Piyasa fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak, alışverişinizde size yardımcı olacaktır. Altını inceleyin ve gerekirse uzman bir gözle kontrol ettirin. Gerçek altınla sahte altını ayırt etmek bazen zor olabilir, bu yüzden uzman yardımı almak önemlidir,” ifadelerini kullandı. / Umut Osman Sunci – Mercan Çakas