SON DAKİKA
havaGoogle News

97 yerinden bıçaklanarak öldürülen Hazal Alpyörük davası 4 Aralık’ta karara bağlanacak

Son Güncelleme :

10 Kasım 2023 - 11:35

97 yerinden bıçaklanarak öldürülen Hazal Alpyörük davası 4 Aralık’ta karara bağlanacak

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde birlikte yaşadığı, 3 aylık hamile olan 19 yaşındaki Hazal Alpyörük’ü, 97 bıçak darbesiyle öldüren ve ilk duruşmada, “Eve geri döndüm, eşim ölmemişti ve yatakta hırıltılar çıkarıyordu. Yeniden bıçaklamaya başladım” ifadelerini kullanan Kadir Meşe, Adli Tıp İhtisas kurulu tarafından akıl sağlığı yerinde ve ceza ehliyeti uygundur şeklinde raporun gelmesi üzerine mahkeme heyeti karar verilmek üzere davayı 4 Aralık güne’ne erteledi.

Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde 15 Şubat’ta, Hacıyusuf Mahallesi’nde meydana gelen olayda, hurdacılık yapan Kadir Meşe, dini nikahla birlikte yaşadığı 3 aylık hamile Hazal Alpyörük’ü, aralarında ‘kıskançlık’ nedeniyle çıkan tartışma sonrası mutfaktan aldığı bıçakla, 97 yerinden bıçakla ağır yaraladı. Komşularının haber vermesiyle gelen sağlık ekipleri tarafından Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan kadın hayatını kaybetti. Olayın ardından polis merkezine giderek teslim olan Kadir Meşe, çıkartıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Kadir Meşe, Haziran ayında görülen duruşmada mahkeme başkanının, “Pişman mısın?” sorusu üzerine, “Pişmanım. Allah’ın verdiği canı Allah alır” yanıtını verdi. Hazal Alpyörük’ün annesi Sevcan Alpyörük ise Kadir Meşe’nin iddialarını yalanlayarak en ağır cezayı almasını istediğini söyledi. Duruşmada okunan Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda ise, Hazal Alpyörük’ün 25 santim boyunda bıçakla 97 yerinden bıçaklanarak öldürüldüğü karnındaki bebeğin babasının ise yapılan DNA testi sonucu Kadir Meşe olduğu belirtildi.

Hazal Alpyörük’ün öldürüldüğü cinayetle ilgili yargılamaya 10 Kasım günü Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya, tutuklu sanık Kadir Meşe ve avukatı katılırken öldürülen Hazal Alpyörük’ün yakınları katılmadı.

Kadir Meşe, mahkeme başkanının,”Söylemek istediğin bir şey var mı” şeklinde sorusuna “Hayır söylemek istediğim herhangi bir şey yok” şeklinde cevap verdi.

Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada Meşe’nin avukatı tarafından akıl sağlığı ile ilgili rapor almasının talebi ve isteği üzerine Adli Tıp İhtisas kurulu tarafından Kadir Meşe’nin akıl sağlığı yerinde ve ceza ehliyeti uygundur şeklinde raporun geldiği sanığa okundu.

Kadir Meşe, mahkeme başkanının, “Akıl sağlığın tam değil mi?” sorusuna “Raporu düzgün vermemişler mi? Ben akıl hastası değilim iki kere daha iki dört” şeklinde cevap verdi.

Öldürülen Hazal Alpyörük’ün avukatı “Sanığın akıl sağlığı tamdır tahrik indirimi uygulanmadan ceza almasını talep ediyoruz” şeklinde mahkeme heyetinden talepte bulundu.

Adli Tıp İhtisas kurulu tarafından Kadir Meşe’nin akıl sağlığı yerinde ve ceza ehliyeti uygundur şeklinde raporun gelmesi üzerine Sanık avukatı müvekkilinin uyuşturucu kullandığını ve bu kullandığı maddelerin metamfetamin ve bonzai şeklinde olduğunu, beynine ve merkezi sinir sistemine zarar verdiğini belirterek Adli Tıp İhtisas kurulu tarafından verilen rapora itirazda bulundu. Raporun Adli Tıp Genel kuruluna gönderilmesini istedi.

Mahkeme heyeti Adli Tıp İhtisas kurulu tarafından gelen rapora sanık avukatı tarafından yapılan itirazı reddederek, sanığın tutukluluk halinin devamına, davanın savcıya tevdi edilmesine ve savcının mütaalası beklenmesine ve karar verilmek üzere davayı 4 Aralık günene erteledi.

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın öldürülen Hazal Alpyörük’ün davasını yakından takip ettiği öğrenildi.