Yunanistan Vizesi - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Yunanistan Vizesi

Bandırma Düğün Salonu

Yunanistan Vizesi
Son Güncelleme :

14 Kasım 2022 - 12:22

Yunanistan seyahati yapacak kişiler, Yunanistan vizesi almaları gerekecektir. Uyruğunuza ve seyahatinizin amacına bağlı olarak, kısa süreli Schengen vizesi, uzun süreli ulusal vize veya oturma izni için başvurmanız gerekecektir. Kısa süreli vizeler (Schengen vizeleri) 90 güne kadar olan turistik veya iş seyahatleri için verilir. Yunanistan’da 90 günden daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, uzun süreli ulusal vize veya oturma izni için başvurmanız gerekecektir. Uzun süreli ulusal vizeler eğitim, çalışma veya aile birleşimi amacıyla verilir ve Yunanistan’da 90 günden fazla kalmanıza izin verir. Yunanistan’da kalıcı olarak yaşamak istiyorsanız, oturma izni için başvurmanız gerekecektir. Yunanistan vizesi için başvuru yapmak isterseniz aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekecektir.

 

l Doldurulmuş bir vize başvuru formu.

l Kimlik fotokopisi

l Yunanistan’dan planladığınız dönüşten sonra en az üç ay geçerli olması gereken pasaportunuz veya seyahat belgeniz.

l İki adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf.

l İşvereninizden aldığınız bir mektup veya seyahat programınızın bir kopyası gibi seyahatinizin amacını doğrulayan bir belge.

l Banka hesap özetleri veya sponsorunuz dan bir mektup.

l Yunanistan’da kaldığınız süre boyunca geçiminizi sağladığınıza dair belgeler.

l Tıbbi masrafları 30.000 avroya kadar karşılayan bir sağlık sigortası poliçesi.

Yunanistan Vize başvuru işlemlerinizi en kısa sürede başlatmanız sizin açınızdan uygun olur. Uyruğunuza bağlı olarak, Yunanistan’a girmek için vizeye ihtiyacınız olabilir. Avrupa Birliği, İsviçre, Norveç, İzlanda veya Lihtenştayn vatandaşıysanız, Yunanistan’a girmek için vizeye ihtiyacınız yoktur. Sadece geçerli bir kimlik kartı veya pasaporta ihtiyacınız vardır. Başka bir ülkenin vatandaşıysanız, Yunanistan’a girmek için kısa süreli vizeye (C tipi) ihtiyacınız olabilir. Yunanistan Schengen Bölgesi’nin bir üyesidir. Bu, Schengen vizeniz varsa, Yunanistan da dahil olmak üzere Schengen Bölgesi’nde serbestçe seyahat edebileceğiniz anlamına gelir.

Yunanistan’a uçak biletlerinizi çoktan ayırttıysanız, yapmanız gereken ilk şey vize başvurusu için gerekli belgeleri toplamaya başlamaktır. Uyruğunuza ve seyahatinizin amacına bağlı olarak, sunmanız gereken belgeler değişebilir. Ancak, genel olarak tüm vize başvuruları için gerekli olan bazı belgeler vardır. Bunlar,

 

l Yunanistan’dan ayrılmaya karar verdiğiniz tarihten itibaren üç ay daha geçerli olacak pasaportunuzun olması gerekir.

l  Yunanistan vize başvurusu için doldurulan vize başvuru formu.

l İki adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf

l Uçak biletinizin veya seyahat programınızın bir kopyası

l Yunanistan’da konaklama belgesi (örn. otel rezervasyonu, kira sözleşmesi vb.)

l Mali imkanların kanıtı (örn. banka ekstreleri, kredi kartı limiti, nakit vb.)

l Medeni durum belgesi (örneğin doğum belgesi, evlilik cüzdanı vb.)

l İş amaçlı seyahat ediyorsanız, bir Yunan şirketinden davet mektubunun yanı sıra işletme ruhsatı, kuruluş sözleşmesi gibi ek belgeler de sunmanız gerekebilir.

Yunanistan vizesi için nereye başvurulur?

Gerekli tüm belgeleri bir araya getirdikten sonra, bir sonraki adım vize başvurunuzu en yakın Yunan konsolosluğuna veya büyükelçiliğine yapmaktır. Yunanistan vizesi başvurusunu yaparken hazırlanacak evraklar eksiksiz ve güncel bilgiler olması gerekir. Yanlış bir bilgi veya eksik evrak verilmesi durumunda Yunanistan vize başvurunuz iptal olur. Uyruğunuza ve seyahatinizin amacına bağlı olarak, başvurunuzu şahsen yapmanız gerekebileceği gibi Yunanistan Konsolosluğu’nun vize konusunda görev verdiği vize merkezleri aracılığıyla da yapabilirsiniz. Yunanistan vize başvurusu yapmak için ilk önce vize başvuru formu doldurulup seyahat amacınıza uygun olan vize türünün evraklarını hazırlamanız gerekir. Evraklar hazırlandıktan sonra Yunanistan Konsolosluğu’ndan Yunanistan vize randevusu alınır. Randevu tarihinde konsolosluğa gidilerek hazırlanan evraklar teslim edilir. Burada bazı biyometrik işlemlerden sonra Yunanistan vize başvuru sürecini tamamlamış olursunuz. Vize başvurunuzu tamamladıktan sonra Yunanistan Konsolosluğu’nun yoğunluk durumuna göre vize sonucunuz 15 gün içerisinde açıklanır.

 

 

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.