Yetersiz Uyku Birçok Probleme Sebep Oluyor! - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

23 Ekim 2021 - 07:21

Yetersiz Uyku Birçok Probleme Sebep Oluyor!

Yetersiz Uyku Birçok Probleme Sebep Oluyor!
Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 14:54

38 kez okundu

Alınan fazla kilogramların ya da bu kilogramların verilememesinin gerek psikolojik anlamda gerek fizyolojik anlamda pek çok nedeni olabilir. Çoğu zaman göz ardı edilen ama herkezin bazı dönemler yaşadığı yetersiz uyku sorunları da kilogram verememe sorununun temelinde yatan nedenlerden biri olabilir.

Son zamanlarda uyku ve kilogram arasındaki ilişki pek çok çalışmada irdelenmiş olup bu çalışmalarda yetersiz uyumanın iştah mekanizmasını etkileyebileceği yönde bulgular elde edilmiştir. Aynı zamanda yeterince uyumayan bireylerde solunum ve genel sağlık tablosunda da sorunlar görülmektedir.
UYKU VE İŞTAH METABOLİZMASI
Açlık tokluk metabolizmasından sorumlu iki en temel hormonumuz vardır. Bunlar tokluk hormonumuz leptin ve açlık hormonumuz ghrelin’dir. İşte yetersiz uyku durumlarında bu iki hormonumuz etkilenir. Gece uyurken vücudumuzda ghrelin seviyesi yükselirken sabah kahvaltıdan önce düşüşe geçer. Bu sebeple de gece açlık düzeyimiz artar. Eğer uyku süresini kısaltırsak gece boyu artan ghrelin seviyesi besin alımını tetikler bunun neticesinde da besin tüketimi ve dolayısı ile enerji alımı artar. Yetersiz uyuduğumuz durumlarda da vücudumuzda leptin düzeyi azalır. Tokluk hormonu olarak bahsettiğimiz leptinde ki düşüş sonucu tokluk hissi de azalmış olur.
Çok düşük saatler uyuyan bireylerde leptin ve ghrelin dengesinde görülen değişiklikler açlığın artmasına neden olur. Bu sebeple bu fertlerin besin alımındaki artış sonucu beden kitle indekslerinde de artış görülür.
Özellikle yapılan bir çalışma da incelenen gece çalışan işçi grubunda serum trigliserit ve kolesterol düzeylerinin yüksek olduğu görülmüş. Bunun sebebinin gece çalışan fertlerin beslenme düzeninin bozuk olması, yetersiz besin tüketimi, yüksek yağ ve şeker içeren besinlerin fazla tüketimi olduğu düşünülmektedir.
NE KADAR UYUMALIYIZ?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO); bir bireyin fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığını koruyabilmesi için en az 7-8 saat uyuması gerektiğini belirtiyor
YETERSİZ UYKU BİRÇOK HASTALIK İÇİN RİSK
Gündemdeki son çalışmalara baktığımızda yetersiz uykunun sağlık açısından da pek çok soruna yol açtığını görüyoruz. Başta günümüzün yaygın bir sağlık problemi olan obezite olmak üzere kalp damar hastalıkları ve bazı metabolik bozuklukların oluşma riskini arttırmaktadır.
Hastalık Kontrol Merkezi tarafından sürdürülen bir araştırmanın sonucuna göre yeterince uyumayan kişilerde tip II diyabet gibi kronik hastalıkların oluşma riskinin arttığı belirtilmiştir. Bu araştırma sonuçları arasında yeterince uyumayanların insüline karşı daha az duyarlı olduğu da yer almaktadır.
UYKU PROBLEMİNİ NASIL AŞABİLİRİZ?
Öncelikle kronikleşmiş bir uyku sorununuz var ise muhakkak bir doktora başvurmalısınız. Eğer ara sıra yaşamakta olduğunuz bir uyku problemi var ise aşağıda vereceğimiz öneriler bu problemi aşmanızda yardım edebilir.
Günlük hayatınızda fiziksel aktiviteyi arttırmak ve hareket etmek rahat bir uykuya yardım edebilir.
Yatmadan önce sakinleştirici bitki çayları tüketimi bu konu da size yardım edecektir.
Günlük su tüketiminizi ihmal etmeyin. Her gün muhakkak minimum 1,5-2 lt su tüketmeye özen gösterin.
Uykuya hazırlık aşamasında kitap okumak uykuya geçişi rahatlaştırabilir.
Uyurken rahatlatıcı bir podcast ya da fon müziği de uykuya geçişi rahatlatan etmenler arasındadır.
Gün içinde ya da yatmadan önce kısa süreli 15-20 dk’lık meditasyon, yoga gibi daha sakinleştirici ve yavaş akan egzersizler yapılabilir.
Kafein tüketimini sınırlandırmak da uykunuzu düzene sokmaya yardımcı olabilecek etmenler arasındadır.
Stres faktörünü de mümkün olduğunca uzaklaştırmak ya da sınırlandırmak da daha rahat bir uyku süreci geçirmenize katkı sağlayacaktır.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: