YENİ YILDAN ÖNCE HIRVATİSTAN SCHENGEN BÖLGESİ ÜYESİ - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

YENİ YILDAN ÖNCE HIRVATİSTAN SCHENGEN BÖLGESİ ÜYESİ

Bandırma Düğün Salonu

YENİ YILDAN ÖNCE HIRVATİSTAN SCHENGEN BÖLGESİ ÜYESİ
Son Güncelleme :

05 Aralık 2022 - 10:33

Avrupa Parlamentosu, Hırvatistan’ın Schengen’e kabulüne ilişkin kararı oyladı ve AB Konseyi’ne Zagreb’in üyeliğini yılsonuna kadar onaylaması için çağrı yaptı.

Karar tartışma sırasında, Hırvatistan’ın sekiz alanda 281 tavsiyeyi yerine getirdiği ve Avrupa’nın sınırsız dolaşım alanına katılma zamanının geldiğine dikkat çekildi. Yapılan oylamada 534 “evet”, 53 “hayır” ve 25 “çekimser” oyla Hırvatis’tan’ın Schengen’e katılması kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Kasım ayında, Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen bölgesine derhal kabul edilmesini desteklediklerini açıklıyorlardı. Konunun Aralık ayındaki AB Konseyi toplantısında oylanması bekleniyordu. Hırvat haber ajansı HINA‘nın yorumuna göre Bulgaristan ve Romanya Schengene kabul edilmeleri oybirliği gerektirdiğinden bu yılda olamayacak gibi. Hollanda’nın muhalefet partisi Bulgarlarla görüşmelerde olumlu davranışlar göstermişti. Fakat Hollanda hükümeti Bulgaristan’ın Schengen Bölgesine dahil olmasına karşı oylama öncesi tekrar bloke koydu. Bulgaristan’da halen geçici hükümet görev başında. Genel seçimler 2 Ekim gerçekleşmişti. Fakat halen Cumhurbaşkanı yeni hükümet kurma görevini kimseye vermiş değil.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.