Yedi Bahçe Zeytincilik, Yağ işleme tesisleri hizmete girdi. - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Yedi Bahçe Zeytincilik, Yağ işleme tesisleri hizmete girdi.

Bandırma Düğün Salonu

Yedi Bahçe Zeytincilik, Yağ işleme tesisleri hizmete girdi.
Son Güncelleme :

26 Kasım 2021 - 15:07

Erdek Yedi Bahçe Zeytincilik ve Yağ işleme tesisi hizmete girdi. Erdek, Bandırma karayolu, Gedeve, Düzler arasındaki yeni çevre yolu üzerinde bulunan Yedi Bahçe Zeytincilik seçkin davetli topluluğu nezdinde gerçekleştirilen törenle hizmete girdi.

Günlük 40 ton üretim kapasiteli tesisin bahçesinde hazırlanan programda konuşan Necati Tekin; “ Yedi Bahçe Zeytincilik 2018 senesinde tarımsal ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumunun destekleri ile başladığımız Zeytin işleme tesisimizin 2021 in Mart ayında tamamlayarak 2021-2022 zeytin hasat döneminde bugün faaliyete geçti. Yedi Bahçe ailesi bu tesiste güzel Erdek üreticilerimizin hizmetindedir. 40 ton kapasiteli zeytin işleme makineleri, soğuk sıkım, buna bağlı prina ve kara su için 280 tonluk havuz mevcuttur. 40 ton zeytin stok tankı, 20 ton zeytin hazırlama kapları, 40 ton zeytinyağı depolama kapları mevcuttur.”

Belediye Başkanı Burhan Karışık; “Böyle bir kıymetli tesisi Erdek’e kazandıran Necati Paşa’ya teşekkür ediyorum. Böyle tesislerimizin Erdeğimizde daha çok artmasını, Memleketimize ve Erdeğimize katma değer katmasını, bunun beraberinde ise yan kuruluşları olacak memleketimize gelir sağlayacak bir tesistir. Bundan sonra böyle tesislere tüm desteğimizi katacağımızı, önlerini açacağımızı, bizlerden talep ettikleri her konu da da kendilerine yardımcı olacağımızı belirtiyor, tesisin Erdeğimize ve memleketimize hayırlı olmasını diliyorum”. Dedi.

Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy; “Erdek’te profesyonellikten biraz uzağız, Turizmde de, zeytincilikte de birazcık uzağız. O yüzden bu tarz iş yerleriin önünü açmalıyız. Onlara yol vermek zorundayız ve bizim kapıdağ yarım adası özellikle endemik bitki türleri ve toprağın verimliliği ile bulunmayan bir nimet. Eşi benzeri bulunmayan bir yer. Bu yüzden burada bulunan zeytinin de, zeytinyağının da çok daha farklı olduğuna inanıyorum. Bizim bölgemizin zeytini de, zeytini de hiçbir yer ile mukayese edilmez, üretimde olduğu gibi pazarlamada da profesyonellikten uzağız, bu tarz iş yerleri profesyonelliği öne çıkartacaktır. Hem de Erdek’in adını zeytin de ve zeytinyağda da söz sahibi olduğumuzu tüm Türkiye ye göstereceğiz, Bakın pek çok iş yerlerinin japonya da ya da yurtdışında farklı yerlerde aldıkları ürünler var bunu kimse bilmiyor. Sadece kendi kendimize biliyoruz ama bunu tüm Türkiye ye anlatmak durumundayız. Bunu anlatmakta bizlerin boynunun borcudur. Biz Erdek’in çok daha iyi bir seviyeye gelmesi için Belediyemiz ile yerel yönetimlerle, kurum amiri arkadaşlarımız ile ne kadar çalışacaksak hem de bu tür iş yerlerini de aynı oranda destekleyeceğiz, önünü açacağız. Ben inanıyorum bu tarz iş yerleri bizler için yalnızca bir örnek, bundan sonrası da inşallah gelecektir diye ümit ediyorum.” dedi.

Daha sonra dua edilerek yapılan tesis açılışında ilk ürünler makinelere verilerek zeytin’in hangi merhalelerden geçerek soğuk sıkım zeytin yağ haline dönüştüğü gösterildi.

Yedi Bahçe Zeytincilik tesislerindeki açılış programı daha sonra ikramla son buldu.

566281122260783

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.