VEJDİ RAŞİDOV BULGARİSTAN 48.HALK MECLİS BAŞKANI OLDU - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

VEJDİ RAŞİDOV BULGARİSTAN 48.HALK MECLİS BAŞKANI OLDU

Bandırma Düğün Salonu

VEJDİ RAŞİDOV BULGARİSTAN 48.HALK MECLİS BAŞKANI OLDU
Son Güncelleme :

22 Ekim 2022 - 10:13

Meclisin açılışının üçüncü günü 11.ci oylamasında 48. Halk Meclisi’nin en yaşlı milletvekili GERB-SDS koalisyonundan Vejdi Raşidov Bulgaristan Anayasası’na göre en büyük makam ve mevki olan Halk Meclisi Başkanı görevine seçildi.

Bu sabahki oturumda Meclise giren yedi partiden dördü, eski başbakan Boyka Borisov’un başkanı olduğu GERB-SDS ittifakı, eski komünistlerin devamı BSP (Bulgaristan Sosyalist Partisi), Türklerin ve Müslümanların çoğunluğunu oluşturduğu DPS (Hak ve Özgürlükler Hareketi) ve Rusya yanlısı, emekli general ve geçici başbakanlık ve savunma bakanlığı da yapmış Stafan Yanev’in başkanı olduğu Bılgarski Vazhod (Yeniden Yükseliş Partisi) olmak üzere Vejdi Raşidov’ ortak aday gösterdiler ve seçtiler.

Meclisin 240 milletvekilinden 139’u “evet,” 73’ü “hayır” ve 27’si “çekimser” oy kullandı. En yaşlı üye olarak geçici başkan Vejdi Raşidov’un oy hakkı bulunmuyor.

Yeni Halk Meclisi Başkanı Vejdi Raşidov, Parlamento’da yaptığı konuşmada “Hepinizle çalışmaya, uzlaşıcı olmaya çalışmaya, sözlerinizi dinleyeceğime dair söz veriyorum. Ancak arkadaşlar, lütfen “büyüklenmeyi” bırakın, size bir faydası yok. Daha fazla mantıklı olunmalı, insanlar sizin kararlarınızı bekliyor” dedi.

Vejdi Raşidov kimdir?

Heykeltıraş olan Türk asıllı Vecdi Raşidov, 14 Aralık 1951 yılında Dimitrovgrad şehrinde doğdu. Annesi Rodopların Bülbülü, ünlü Türk şarkıcı ve türkücü Kadriye Latifova’dır. Babası Kırcaalide madencidir. İlkokul 4.sınıfta iken annesini Mestanlı’ya bağlı Güren (Zvezdel) yolunda trafik kazasında kaybetti. Sonrasında Kırcaali “Mitko Palauzov” ilkokulundan ayrıldı ve 7.sınıfa kadar Soğuk Pınar (Studen Kladenets) Öksüzler Okulunda öğrenim gördü. Yüksek öğrenimden önce  Yeni Işık Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğünün bulunduğu “Poligrafiçeski Kombinat” binasının 4. Katında çizim ve yazılara yardımcı olarak çalıştı. Sanat Akademisi’nin “Heykeltıraşlık” bölümü mezunu olan Raşidov, önceleri sert mizacı ve çekingen tavrı bir heykeltıraş sanatçısı olarak Güzel Sanatlar Akademisinde asistanlık ve hocalık yapmasına engel olurken, işinde devamlılıkla ve azmiyle sanatçı olarak yükselmeyi başardı. Yıllar sonra bu Akademi’de öğretim görevlisi oldu. İstanbul, Ankara, Londra, Paris, Tokyo, Basel, Varna dahil 45 şehirde eserleri vardır. Günümüzün en büyük Bulgaristan heykeltıraşı olarak kabul edilmiş ve 50.yıldönümü vesilesi ile 2002 yılında Bulgaristan’ın en büyük nişanlarından olan “Stara Planina” nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Bulgaristan’da çok partili düzene geçilen 1990 sonrası Türklerin çoğunlukta olduğu ve beş milletvekilligin tamamını kazandığı Kırcaali’den Boyka Borisov ilk defa Türk asıllı milletvekili adayı gösterdiği Vejdi Raşidov seçilirse bakan yapacağını vaat etmişti.  Böylece ilk kez GERB partisinden 5 Temmuz 2009 seçimlerinde Kırcaali’den Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS) dışında GERB tek milletvekilliniğini kazanmış oldu. Sonrasında altı kez Halk Meclisine seçilen Türk kökenli Raşidov, 2009-2013 ve 2014-2017 yılları arasında iki defa Kültür Bakanlığı yapmıştır. Türklere ve Müslümanlara pek yakın olmayan Raşidov Türklerin isimleri zorla değiştirildiği yıllarda Paris’de bulunuyordu. Mücadele edip karşı çıkan Türk aydınlar Belene kampına gönderilirken 1984 yılında Raşidov Sofya’ya getirildi. Vatan Cephesi Milli Şurasının “Bulgarlaştırma” sürecine onay vermeye zorlandı. Burada baskı ve zorlamaya direnemeyince, olaydan birkaç gün sonra bileklerini keserek intihar teşebbüs ettiği çok sonraları açıklandı. Pasaportu iptal edilen Vejdi Raşidov ancak 27 Mayıs 1989 tarihinde Türkiye sınırı halen kapalı iken Filibe belediyesine pasaport çıkarmak istemiş ama “Batı Avrupa’ya gitmek istiyorsan, Avusturya, Belçika ve İsveç gibi ülkelere vizesiz ve pasaportsuz gidilebilir” diye geri çevrilmişti. Kültür bakanı iken annesinin adına taşıyan opera binası kapatılması da tartışılamamıştı. Son yapılan 2 Ekim 2022 seçimlerinde  Filibe (Plovdiv) den milletvekili seçildi.

Bulgaristan’da meclis başkanlık seçimi sonuçlandıktan sonra parti grup başkanları da belli oldu. Şimdi Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in siyasi partiler ile müzakerelerde bulunduktan sonra, mecliste 67 sandalye ile en büyük grup olan eski başbakanlardan Boyko Borisov’un GERB partisine hükümeti kurma görevini verecek. Son iki yıl olmadan dördüncü genel seçimler 2 Ekim’de yapılmış ve katılma oranı tekrar düşerek ancak %39,7 olmuştu. Mecliste en az 121 milletvekilinin evet oyu alması halinde koalisyon hükümetinin kurulacak.

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.