​​​​​​​TÜRKİYE’DE COVID-19 SEBEBİYLE KAÇ BİN KİŞİ ÖLDÜ, HAYATI NASIL ETKİLEDİ? - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

TÜRKİYE’DE COVID-19 SEBEBİYLE KAÇ BİN KİŞİ ÖLDÜ, HAYATI NASIL ETKİLEDİ?

Bandırma Düğün Salonu

TÜRKİYE’DE COVID-19 SEBEBİYLE KAÇ BİN KİŞİ ÖLDÜ, HAYATI NASIL ETKİLEDİ?
Son Güncelleme :

08 Temmuz 2021 - 14:22

 İlk olarak 2019 yılında Çin’in Vuhan bölgesinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan Koronavirüs (COVID-19) salgınının Türkiye’deki ilk tespit edilen vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020 tarihinde açıklandı. Türkiye’de virüse bağlı ilk ölüm ise 15 Mart 2020 tarihinde gerçekleşti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan 2020’de yaptığı açıklamayla koronavirüs vakalarının tüm Türkiye’ye yayıldığını duyurdu. 8 Temmuz 2021 itibarıyla Türkiye’de koronavirüs ile enfekte olmuş toplam hasta sayısının 5.459.923 olduğu ve mevcut hastalardan 697 kişinin yoğun bakımda tedavi görmekte olduğu; şimdiye kadar iyileşen hasta sayısının 5.328.747 ve ölen hasta sayısının toplam 50.048 kişi olduğu bildirildi. 

13 Ocak 2021 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin Türkiye’de canlı yayında aşı olmasıyla başlayan aşılama sürecinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla, 01 Temmuz 2021 tarihi itibariyle 50 milyon doza ulaşıldığı duyurmuştu. 8 Temmuz 2021 tarihi itibariyle bu rakam, 37.069.127 kişiye uygulanan 1. Doz ve 16.380.922 kişiye uygulanan 2. Dozla birlikte 55.927.075 doza ulaşmış bulunmaktadır.

1591159361963 dunya

Türkiye’de; Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil kullanım onayı ve düzenli kullanım onayı alan ilk COVID-19 aşısı olan Pfizer-BioNTech ve Çinli biyofarmasötik şirketi Sinovac tarafından geliştirilen ve 1 Haziran 2021’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil kullanım onayı verilen CoronaVac aşıları uygulanmaktadır. Rusya tarafından geliştirilen; %97,8 oranında koruma sağladığı, ciddi vakaları önlemede ise %100 etkili olduğu bildirilen Sputnik V aşısı ise önümüzdeki haftalarda ülkemizde uygulanmaya başlayacak.

Türkiye’de, koronavirüse karşı bağışıklık sağlayacak 14 yerli aşı projesinde çalışmalar sürerken, Faz-3 çalışmaları süren Turkovac’ın sonbahar öncesi kullanıma alınması hedefleniyor.

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs hastalığı (COVID-19), yeni keşfedilen bir koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. Hastalık, 2-14 gün süren ya da 27 güne kadar çıkabilen bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı ile karakterlidir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısı da görülmüştür.

COVID-19’a neden olan virüs, genellikle enfekte kişinin öksürmesi, hapşırması veya nefes vermesi sonucu oluşan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıklar çok ağır olduğundan havada asılı kalamaz ve hemen yere ya da yüzeylere düşer.

Hastalığın yol açtığı ilk ölümün 9 Ocak 2020 tarihinde Çin’de meydana gelmesinin ardından salgına dönüşmesiyle birlikte daha fazla yayılmasına engel olmak amacıyla Çin hükûmeti şehri 23 Ocak 2020 tarihinden itibaren karantina altına aldı.

KORONOVİRÜS BİLİM KURULU

10 Ocak 2020 tarihinde Türkiye’de COVID-19 hastalığı ile mücadele etmek için Sağlık Bakanlığı bünyesinde Koronovirüs Bilim Kurulu oluşturuldu ve ülke genelinde cezai şartlara tabi olan kısıtlama ve yasakları da barındıran çeşitli tedbirler alındı.

5e7cbaa0c03c0e1ba0769121

20 YIL SONRA İLK KEZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Salgın Türkiye’de sosyal, ekonomik, siyasi, iktisadi, idari, hukuki, askerî, dinî ve kültürel alanlarda birçok önemli etkilere ve sonuçlara neden olan radikal kararlar alınmasına neden oldu. Hükûmet, salgının yayılım hızını düşürmek ve insanlar arasında sosyal mesafeyi korumak için ilk olarak 65 yaş ve üstü kişilere sokağa çıkma yasağı uygulaması başlattı. Daha sonra bu kısıtlamayı 20 yaş ve altı çocuk ve gençleri de kapsayacak şekilde genişletti. Halka, ülke dışına seyahat etmemeleri ve ayrıca mecbur kalmadıkça evden çıkmama çağrısı yapıldı. 11-12 Nisan 2020’de ise, 2000 yılındaki Nüfus Sayımından 20 yıl sonra ilk kez geniş çaplı bir sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

EĞİTİMİ ENGELLEDİ, HAYAT ŞARTLARINI ZORLAŞTIRDI

Ülkede ilk, orta ve liselerde eğitim-öğretim askıya alınırken, bütün üniversitelerde bahar dönemi dersleri iptal edilerek sınavlar ertelendi. Diyanet İşleri Başkanlığı başta Cuma namazı olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verildiğini duyurdu. Tüm restoranlar, kafeler, müzeler, dershaneler, kurslar, alışveriş merkezleri, oteller; berber, kuaför ve güzellik merkezleri; kahvehaneler, spor salonları, konser mekanları, gece kulüpleri, dernek lokalleri ve düğün/nişan salonları geçici süreliğine kapatılırken; tüm vatandaşların ormanlarda, park ve bahçelerde piknik ve mangal yapmaları yasaklandı. Ülkedeki bütün futbol ligleri ertelendi ve tüm spor müsabakaları bir sonraki açıklamaya kadar iptal edildi.

Millî Savunma Bakanlığı askerî kışlalarda tüm celp, sevk ve terhis işlemlerinin bir ay boyunca ertelendiğini duyurdu. Salgının cezaevlerine sıçraması ve oluşabilecek kamu düzeninin bozulması riski ile cezaevlerindeki doluluğu azaltmayı amaçlayan infaz indirimini öngören yasanın mecliste kabul edilmesiyle yaklaşık 90 bin mahkûm ve tutuklunun tahliye edilmesine başlandı. Af yasasında; terör, cinayet, uyuşturucu ve cinsel suçlar kapsam dışında bırakıldı.

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere bütün havayolu şirketleri tüm yurt dışı ve yurt içi uçuşlarını ikinci bir duyuruya kadar sonlandırdığını duyurdu. Market ve pazar gibi toplu alanlarda maske kullanma zorunluluğu yürürlüğe konuldu. Şehirler arası seyahatler valilik iznine bağlandı ve toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulandı. Yüzlerce yerleşim yeri, köy ve kasaba COVID-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.