Türkiye, Hindistan'dan buğday ithal etti - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Türkiye, Hindistan’dan buğday ithal etti

Bandırma Düğün Salonu

Türkiye, Hindistan’dan buğday ithal etti
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2022 - 14:56

Biz zamanlar “tahıl ambarı” ve “buğdayın anavatanı” olarak bilinen Türkiye, artık buğday ithal eder hale geldi. Rus-Ukrayna savaşı Türkiye’ye bir ilk daha yaşattı ve tarihimizde ilk kez Hindistan’dan buğday ithal ettik.

Ekim alanlarını kaybeden Türkiye, ithal ürünlere yöneldi. “Buğdayın anavatanı” olarak bilinen Türkiye, yanlış tarım politikaları ve yüksek maliyetler nedeniyle yurt dışından ithal etmeye başladı.

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle oluşan açıkta Hindistan, son 20 yılda buğdayı stratejik bir öncelik olarak alması sayesinde ihracatını ve gelirini artırdı. Türkiye son olarak 50 bin tonluk buğday siparişi ile ülkeden ithalat yapan ülkeler kervanını kapıldı.

YÜZDE 15 DAHA ZAM GELDİ
Hindistan’ın son 20 yıllık tarım politikasına bakıldığında ülkede bir başarı hikayesi yazıldığı görülüyor. Stratejik planlama ile buğday üretimi 2006’da 75.8 milyon ton iken 2021’de 94.88 milyon tona yükseltildi. Verimlilik yüzde 20 artırıldı.

Türkiye’de ise tam tersi bir durum yaşanıyor. Verim yerinde sayarken, 2005’te 18.5 milyon ton olan buğday üretimimiz 2021 itibarıyla 17.6 milyon tona geriledi ve Türkiye ithalata mecbur hale geldi. Hindistan’daki çiftçilerin bugün çok mutlu olduğu, zira ülkedeki buğdayın ihracat fiyatının sürekli arttığı belirtildi. Hindistan’ın ihraç ettiği buğdayın fiyatına son olarak geçen hafta yüzde 15 daha zam geldi.

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.