Türkiye Fırıncılar Federasyonu: Ekmekte makul bir fiyat artışı gündeme gelecek - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Türkiye Fırıncılar Federasyonu: Ekmekte makul bir fiyat artışı gündeme gelecek

Bandırma Düğün Salonu

Türkiye Fırıncılar Federasyonu: Ekmekte makul bir fiyat artışı gündeme gelecek
Son Güncelleme :

03 Ocak 2022 - 17:04

442 kez okundu

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, “İşletme giderlerimizde, elektrikte, doğal gazda zam var. Esnafımızın ayakta durabilmesi için ekmekte makul bir fiyat artışı muhakkak gündeme gelecek ancak bu demek değildir ki hemen ocak ayının içerisinde fiyatlar ciddi anlamda artacak. Böyle bir algının kamuoyunda yer almasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, federasyon genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.
2021’in ocak ayında ekmeğin kilo fiyatının azami 10 lira olduğunu hatırlatan Balcı, şu anda ekmeğin kiloının 12 liradan satıldığını söyledi:
“İllere göre fiyat ve gram farklılığı olsa da 12 liranın üstünde 12.5 lira olan birkaç vilayetimiz var. 200 gram ekmek 2.5 liradan satıldığında kilo fiyatı 12.5 tl’ye denk geliyor. Bunun yanında 250 gram ekmek 3 tl’ye satıldığında da kilo fiyatı 12 tl’ye denk gelmekte. Yani geride bıraktığımız yıl içerisinde pek çok girdimize rağmen ciddi anlamda fiyat artışı meydana gelmesinden dolayı ekmekteki fiyat artışının yüzde 20 olarak gerçekleştiğini söyleyebiliriz.”
‘İşletme giderlerimizde artış olmayan kalem yok’

Balcı, ekmek fiyatını belirlerken hem tüketici hem de üreticiyi düşünmek mecburiyetinde olduklarını söyledi:
“Bizim hedefimiz 2022 senesinde da makul bir artışla ekmeğin fiyatını belirleyip ve buna göre götürmek olacaktır. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğdaydaki artışından dolayı un fiyatlarında yüzde 16 artış oldu ama bir tek un değil, asgari ücretlide yüzde 50 artış meydana geldi, işçilik arttı. İşletme giderlerimizde artış olmayan kalem yok. İşletme giderlerimizde elektrikte zam var, doğal gazda zam var. Buna paralel olarak yine esnafımızın ayakta durabilmesi için ekmekte makul bir fiyat artışı gündeme muhakkak gelecektir. Ama bu demek değildir ki hemen ocak ayının içerisinde tüm Türkiye’de ekmek fiyatları ciddi anlamda artacak. Böyle bir algının kamuoyunda yer almasını doğru bulmuyoruz.”
‘Ekmeğin siyasete alet edilmesi doğru değil’
Başkan Balcı, fırıncıların fedakarlık yapmış olduğu bir ortamda ekmeğin siyasete alet edilmesini doğru bulmadığına dikkat çekti:

“‘Ekmek fiyatı aşırı pahalanacak, ekmeği yakında 4-5 liradan tüketeceğiz’. Böyle bir şey bizim gündemimizde yokken kamuoyunda bunun gündeme gelmesi şahsımızı ve fedakarlık yapan fırıncı esnafımızı rahatsız etmektedir. Biz yerel idarelerin dar gelirli vatandaşa ucuz ekmek temini noktasında çalışma yapmasına dün karşı olmadık, bugün de karşı değiliz. Belediyeler fırıncı esnafımızla yapacağı ortak çalışmayla dar gelirli yurttaşlara ucuz ekmek sağlayabilirler. Bunun örnekleri var. Dar gelirli vatandaşımızın bu kış günü kuyrukta ucuz ekmek almak adına saatlerdir beklemesi sizleri rahatsız ediyorsa aynı dar gelirli vatandaşımız su ücreti de ödüyor. Onun suyuna da zam yapmayacaksınız. Onun suyu kesildiğinde ona gecikme faizi uygulamayacaksınız. Açma kapama parası uygulamayacaksınız.”
Hedefimiz 15 liranın altında tutmak’
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, protein değeri daha düşük unun piyasaya sürüldüğü iddialarının doğru olmadığını belirtirken, 2022’deki ekmek fiyatını 15 liranın altında tutmayı amaçladıklarını söyledi:
“Biz bu süreçte ayakta durmanın mücadelesini veriyoruz. Azami fiyatta kilo fiyatının 15 liranın üstünde olmaması için çalışmaktayız. 14 lira olduğunda 210 gram ekmek 3 lira olur. 15 lira olduğunda 200 gram ekmek 3 lira olur. Fiyatlar illere göre değişiklik arz edebilir.”


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.375.00 % 0,00
DOLAR 16.1816 % 0,66
EURO 17.3258 % 0,17
BITCOIN 29.763.48 % 1,10
ÇEYREK ALTIN 1.581.72 % 0,12
GRAM ALTIN 974.50 % -0,06