Türk-İş’ten asgari ücret mesajı: 45 yıla bedel olacak! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Türk-İş’ten asgari ücret mesajı: 45 yıla bedel olacak!

Bandırma Düğün Salonu

Türk-İş’ten asgari ücret mesajı: 45 yıla bedel olacak!
Son Güncelleme :

14 Ekim 2021 - 16:43

651 kez okundu

Pandeminin ardından bu yıl asgari ücrete yapılacak zam merakla beklenirken Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 45 yıldır asgari ücreti konuştuklarını söylerek “Bu yıl 45 yıla bedel bir yıl olacak” dedi.
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay aralık ayında başlayacağı tahmin edilen ve yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren 2022 asgari ücret belirleme görüşmelerine yönelik kritik bir mesaj verdi.

Atalay, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) MESS Teknoloji Merkezi’nde (MEXT) “İşimizin Yarını” en temel temasıyla düzenlemiş olduğu Ortak Paylaşım Forumu’nda yapmış olduğu konuşmasında, “Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 yıldır asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız” dedi.

“BU SENE 45 SENEYE BEDEL BİR SENE”

Bazı işverenlere tepki gösteren Atalay, “Asgari ücretli 7 milyon insan var. Asgari ücret, ‘Bu ücretin altında işçi çalıştıramazsın’ demek. Bu ücret 12 kalemi ilgilendiriyor. İnsanlar bu ücretle geçinmeye mahkum durumda. Bu ücretle 10 gün geçinemezsiniz. Bazı işverenler, ‘Asgari ücret yükselirse batarız.’ diyor. O zaman sen bu ücretle geçinmeyi dene bakalım. Bu sene kamu çerçeve sözleşmesi protokolü yaptık, geçen dönemler ve ondan önceki kamu protokollerindeki almış olduğumuz oranlar iyiydi ancak bu sene biraz daha mükemmel oldu. Kamuoyunun yüzde 90’ının memnun olduğu bir protokol oldu. Yeterli mi? Değil. Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 yıldır asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız. 44 yılda dört kere biz de alınan karara imza atmışız. İnşallah bu yıl beşincisi olur” açıklamasında bulundu.


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.