Trafik Sigortasına Yeni Düzenleme - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Trafik Sigortasına Yeni Düzenleme

Bandırma Düğün Salonu

Trafik Sigortasına Yeni Düzenleme
Son Güncelleme :

06 Aralık 2021 - 11:04

Hasar gören araçların onarımında orijinal yedek parça kullanılacak. Kazada sakat kalanlara geçici iş görmezlik tazminatı ödenecek

Trafik sigortasının genel şartları değişti ve yeni düzenleme uygulamaya girdi. Sigorta şirketleri, hasar gören araçların onarımında orijinal yedek parça kullanacak. Trafik kazasında sakat kalanlara artık geçici iş göremezlik tazminatı ödenecek. Sigortadan ödenecek vefat ve sakatlık tazminatlarına da standart getirildi. Tüm araçlar değer kaybı için başvurabilecek.

Orijinal parça mecburi

Hasar gören araçlarda orijinal yedek parça kullanılacak. Ancak, araç sahibinin onayı alınmak sureti ile veya hasar gören parçanın orijinalinin olmaması durumunda; eşdeğer ya da yeniden kullanılabilir parça ile değiştirilebilecek. Hasar gören parçanın orijinal parça ile değiştirilmesi durumunda araçta oluşacak değer artışı, sigorta firmalarının ödeyeceği tazminattan düşülemeyecek.

İş göremezlik ödeneği

Trafik kazasında sakat kalanlara sigortadan devamlı sakatlık adı altında tazminat ödeniyordu. Yeni düzenleme ile devamlı sakatlık teminatının adı değişti, sakatlık teminatı oldu.

Yeni düzenleme ile sigorta firmaları trafik kazasında sakat kalanlara tedavileri süresince geçici iş göremezlik tazminatı ödeyecekler. Tedavi sürecinin tamamlanması ile sakatlık oranı ve geçici iş göremezlik süresi Sağlık Kurulu raporu ile belirlenecek.
Geçici iş göremezlik süresi ve devamlı sakatlık oranının belirlenmesinden sonra ortaya çıkan ve tıbben gereken devamlı bakıcı giderleri de trafik sigortası teminatı kapsamında ödenecek.
Yeni düzenleme ile trafik sigortasında tazminat ödenmeyecek hallere iki ekleme daha yapıldı. Biri, trafik kazasında hayatını kaybeden kişi kazada kusurlu ise geride kalanlar, destekten yoksun kalma tazminatı veya halk arasında bilinen adı ile vefat tazminatı talep edemeyecek. Bir diğeri ise; terör eylemlerinde veya terör eylemlerinden doğan sabotajda kullanılacak olan araçların vereceği zararlar trafik sigortasından karşılanmayacak.
Tazminatlara standart

Vefat ve sakatlık tazminatı tek tablo ve tek formül üzerinden hesaplanacak, trafik kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları ya da kazada sakat kalan vatandaş, direk sigorta acenteliğine başvuracak, sigorta acenteliği yeni belirlenen tazminat yöntemine göre hesaplamayı yapıp, ödeyecek.
Hem sakatlık hem de vefat tazminatı hesaplanırken sigorta firmaları yalnızca yüzde 1.65 iskonto uygulayabilecek.
Yeni genel koşullara göre tazminat hesaplamasında 18-65 yaş arası dikkate alınacak ve kazada ölenlerin yakınlarını veya sakat kalanların kendine ödenecek tazminat tutarı buna göre belirlenecek. Tazminat tutarı da kaza tarihindeki vefat edenin veya sakat kalanın fotoğrafı belgeli gelirine göre hesaplanacak. Tazminatlar toplu para biçiminde ödenecek.
Değer kaybı tazminatı

Yeni düzenleme ile kaza sonrası hasar gören araçlara trafik sigortasından ödenecek değer kaybı tazminatı da değişti. Yeni yayımlanan trafik sigortası genel koşulları ile değer kaybı tazminatı yeniden belirlendi.

Artık ticari araçlar, rent a car şirketleri de dahil tüm araçlar trafik sigortasından değer kaybı tazminatı alabilecek. Hatta öyle ki, traktörler, römorklar, çekiciler de dahil tüm araçlar için değer kaybı tazminatı ödenebilecek.
Hasar nedeniyle trafikten çekme ya da hurdaya çıkarılma işlemi görmüş araçlara değer kaybı tazminatı ödenmeyecek.
Tazminat sigorta eksperlerince ayrıca düzenlenecek değer kaybı raporu ile hesaplanacak.
Değer kaybı tazminatında aracın piyasa değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı ve kilometresi, çalışma saati dikkate alınacak.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.