TMO’dan un fiyatı açıklaması: ‘Endişeye gerek yok’ - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

TMO’dan un fiyatı açıklaması: ‘Endişeye gerek yok’

TMO’dan un fiyatı açıklaması: ‘Endişeye gerek yok’
Son Güncelleme :

24 Kasım 2021 - 14:38

135 kez okundu

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) yapılan yazılı açıklamada, piyasaya un arzı konusunda endişeye gerek olmadığı belirtildi. Açıklamada, fırıncılara uygun fiyatla un sağlamak amacıyla çalışmaların devreye alındığı ve bu çerçevede 516 bin ton ekmeklik buğday satışa açıldığı kaydedildi.
Toprak Mahsulleri Ofisi’nden “Un arzı konusunda endişeye gerek yok” açıklaması geldi.
TMO’dan yapılan açıklama şöyle;

“Son günlerde hububat ve un piyasalarında yaşanan fiyat artışlarına yönelik kamuoyunu yanıltıcı değerlendirilmeler yapıldığı gözlemlenmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başından bu yana kuraklık ilk sırada olmak üzere gerek iç gerekse dış piyasada bulunan gelişmeleri yakından takip etmiş, gerekli olan tedbirleri ivedilikle hayata geçirmiştir. Öncelikle artan hammadde fiyatlarının et, süt ve yem üreticilerimizin maliyetleri üstündeki olumsuz etkisini hafifletmek üzere Yem Regülasyon Çalışması başlatılmış, TMO stoklarındaki hububat, ekonomik fiyatlarla hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize, kanatlı entegre tesislerine ve yem sanayimize yönelik satışa sunulmuştur. Bu süre zarfında satışa açtığımız 2,6 000 000 ton hububat ile yem sektörüyle iştigal eden üreticilerimizin üstünde oluşacak 2 Milyar TL ilave yükün önüne geçilmiştir. Eylül ayından itibaren uygulamaya soktuğumuz bir diğer önemli politika Un Regülasyon Çalışmasıdır. Geçtiğimiz sene de başarıyla uyguladığımız bu çalışmayla TMO stoklarındaki ekmeklik buğdayın, un fiyatlarını makul düzeyde tutacak şekilde satışına başlanmış, ekmeğin hammaddesi olan unun ekonomik fiyatlarla fırıncı esnafımıza ulaşması için çalışmalar devreye alınmıştır. Kasım ayında satışlara başvuran firmaların buğday ihtiyacını azami ölçüde karşılamak için toplam 516 bin ton ekmeklik buğday satışa açılmıştır. Satış teslimatları devam etmektedir. Çalışma kapsamında satışa açtığımız ekmeklik buğdaylar, satışlarımıza başvuran tüm un şirketlerine taahhütleri oranında tahsis edilmekte olup Kuruluşumuz satışlarına başvuran 380’in üstündeki un fabrikasının taahhüt ettiği fiyatların tamamı peşin, çuval başına 185-200 TL/çuval arasında seyretmekte olup un fabrikaları bu fiyatlardan fırıncılara yapmış oldukları satış faturalarını Kuruluşumuza ibraz etmektedir. TMO 5 aylık kısa bir sürede 4 milyon tona yakın hububatı piyasaya arz etmiş olup stoklarını takviyeye ve satışlarına tüm hızıyla devam etmektedir.”
Açıklamada ‘endişeye gerek yok’ vurgusu da yapıldı ve “TMO olarak un sanayimiz ile işbirliği içinde çalıştığımızı ve silolarımızdan çıkan ürünlerin fırınlara satışına kadar tüm kademeleri yakın takipte olacağımızı, ürün temininin kesintisiz devam ettiğini ve piyasaya un arzı konusunda herhangi bir endişeye gerek olmadığının altını bir kez daha çizmek isteriz. Piyasalar TMO tarafından anlık olarak takip edilmekte olup gerekmesi halinde ilave tedbirler de alınabilecektir. Halkımızca son zamanlarda piyasada yer alan spekülatif haberlere itibar edilmemesini rica ederiz” ifadeleri kullanıldı.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.