Stajyer havuzu işverenlerin erişimine açıldı - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Stajyer havuzu işverenlerin erişimine açıldı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı öncülüğünde, üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan,

Bandırma Düğün Salonu

Stajyer havuzu işverenlerin erişimine açıldı
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2020 - 22:16

162 kez okundu

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığınca, Hazine ve Maliye Bakanlığının destekleriyle bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı, ilgili, ilişkili kuruluşlar, özel sektörden ve meslek odalarından gönüllü işverenlerin iş birliğinde, üniversite öğrencilerine yönelik hazırlen temeln “Staj Seferberliği” programında değerleme aşaması tamamlandı.

Yapılan değerlemeler neticesinde, 15 000 868 üniversite son sınıf öğrencisinin yer aldığı stajyer havuzu, 19 Ağustos itibarıyla kamu ve özel sektörden 390’ın üstünde gönüllü işverenin erişimine açıldı. Türkiye genelinde işverenlerden gelen istekler doğrultusunda bu sayı artmaya devam ediyor.

DEĞERLEMELER NASIL YAPILIYOR?

Başvuru değerlemeleri, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından liyakat esaslı, objektif yöntemlerle adayların liseden, lisans son sınıfa kadar yapmış oldukları uzun dönemli çalışmaları ve sergiledikleri performansları göz önünde bulundurularak yapıldı.

Bu yöntemle kamu ve özel sektörde stajyer alımı konusu ile alakalı önemli bir paradigma değişikliğine gidilirken, bu değişiklikle genç yeteneklerin, zor koşullarda staj bulma ve/ya da referans arama mecburiyeti ortadan kalktı.

Adaylar, müracaat yaparken beyan ettikleri belgelerin kontrolünün ardından, puanları, “akademik/mesleki yeterlilikler, sosyal ve sen temeltsal yeterlilikler ve sportif yeterlilikler” alanında toplam 25 parametre üstünden hesaplandı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ SİSTEME 47 BİNİ AŞKIN BELGE YÜKLEDİ

Bu yıl ilk defa düzenlenen ve üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi ile karşıladığı programda uygulen temeln yöntemde, müracaat koşullarını taşıyan 15 000 868 üniversite son sınıf öğrencisi e-Devlet üstünden alınan bilgileri dışında, yetkinlik ve becerilerini belgelemek için sisteme 47 bin 244 doküman yükledi.

Öğrencilerin sisteme yüklediği belgelerin geçerliliği, 27 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında, staj sürecinde Üniversite Kariyer Merkezleri tarafından kontrol edildi. Bu aşamanın ardından, işverenlere tanımlen temeln yetki ile her adayın akademik/mesleki, sosyal-sen temeltsal ile sportif yeterlilikler başlıklarından aldıkları “ağırlıklı alan puanı” görülebilecek.

Bu üç puan kullanılarak hesaplen temeln, “ağırlıklı toplam puanı” ile adayların şimdiye kadar elde ettikleri başarılar 100 ile 500 puan aralığında standartlaştırılarak, işverenlere sunuldu. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Ölçme ve Değerleme Dairesi tarafından geliştirilen ve Türkiye’de ilk defa uygulen temeln bu yol ile değişik alanlarda üstün başarı göstermiş öğrenciler de işverenlere bildirildi.

Üniversite giriş sınavında ilk 1000’e giren, akademik ortalaması 4’lük notlandırma sisteminde 3,90’ın üstünde, aynı anda çift en temel dal ve yan dal programına kayıtlı, global bilimsel, sosyal ya da sportif müsabakalarda derece kazanmış öğrenciler, “Üstün Başarılı Öğrenciler” kategorisinde yer aldı.

GENÇ YETENEKLER “SEÇİLEN” DEĞİL “SEÇEN” OLACAK

Kamu ve özel sektör kurumlarının aynı stajyer havuzundan tekliflerini göndermesi, Staj Seferberliği’nin sisteme getirdiği en önemli yeniliklerden biri olarak değerlendirilirken, kamu ve özel sektör fark etmeksizin, işverenler aynı adaylara tekliflerini gönderebilecek ve öğrenciler gelen teklifler arasından istediğini seçerek staj yapacağı kurumu belirleyebilecek. Dolayısıyla genç yetenekler, “seçilen” değil “seçen” konumuna geçecek.

Diğer yenilik ise öğrencilere kendilerini geliştirmeleri için geri bildirim verilecek. Stajyer havuzunda yer alan tüm adaylar, sisteme giriş yapmış olduklarında üç yeterlilik alanı ve genel puanlarını görebildikleri gibi üniversite fark ermeksizin kendi bölümleri ile aynı bölümlerde öğrenimine devam etmekte olan öğrencilerin ilgili yeterlilik alanında aldıkları puanların ortalamasını da görebilecek. Böylece, ilgili alanlardaki yetkinliklerinin ortalamalarını, bölümlerindeki diğer öğrencilerin Türkiye ortalamaları ile karşılaştırma ve bu bilgiyi kendilerini geliştirmeye yönelik yapacakları planlarda kullanma imkanını da yakalayabilecek.

İŞVERENLER TEKLİF GÖNDERMEYE BAŞLADI

Seferberliğe katılan işverenler, ihtiyaç duydukları profilde yer alan öğrencileri, 19 Ağustos 2020 itibarıyla yetenek havuzlarına eklemeye ve bu öğrencilere staj teklifleri göndermeye başladı.

Bir adayın, en çok iki staj teklifini kabul edebildiği Staj Seferberliği’nde, stajyer havuzunda yer alan tüm adayların yıl sonuna kadar en az bir staj deneyimi kazanması bekleniyor. Stajyer havuzu işverenlerin erişimine açıldığı günden bu yana 2 000 700’ün üstünde staj teklifi gönderildi.

Staj süresince, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun 24. Maddesinde yer alan “On ve daha fazla personel çalıştıran ve Bakanlıkça iş yerleride mesleki eğitim kapsamına alınan, ancak beceri eğitimi yaptırmayan iş yerleri, beceri eğitimi yaptırması gerekli olan her öğrenci için eğitim süresince her ay 18 yaşını bitirenlere ödenen asgari ücretin net tutarının 1/3’ü nispetinde, yirmi ve daha fazla personel çalıştırılması halinde 2/3’ü nispetinde Saymanlık hesabına para yatırmakla yükümlüdürler.” hükmü uyarınca kamu-özel sektör fark etmeksizin staj yapacak tüm öğrencilere en az kanunda belirtildiği şekilde ücretleri ödenecek, sigortaları yapılacak.

Bu kapsamda üniversiteler, mecburi staj hükümlerini uygulayarak öğrencilerin sigortalarını yapacak, bu şekilde öğrencilere destek olacak.

STAJ SEFERBERLİĞİ PROGRAMI HER YIL DÜZENLENECEK

Staj Seferberliği programı, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından her sene düzenlenecek. Böylece, kamu ve özel sektörün yıl içerisindeki stajyer alım süreçlerinde şeffaf, ölçülebilir, fırsat eşitliği sunan ve liyakata dayalı bir sistem oluşturulması amaçlanıyor.


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.393.77 % 0,54
DOLAR 16.0920 % 1,04
EURO 17.2548 % 1,28
BITCOIN 29.223.07 % -0,31
ÇEYREK ALTIN 1.573.26 % 1,42
GRAM ALTIN 965.93 % 0,80