SpotMini'yi üreten Boston Dynamics şirketi hakkında bilinmesi gerekenler - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

SpotMini’yi üreten Boston Dynamics şirketi hakkında bilinmesi gerekenler

Dünyada robot teknolojisi denilince akla ilk gelen şirket olan Boston Dynamics’in kim olduğunu hiç araştırdınız mı? Robot köpek SpotMini’nin nasıl bu kadar yetenekli olduğunu merak ettiniz mi? Robot teknolojilerinin öncü şirketi Boston Dynamics hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Bandırma Düğün Salonu

SpotMini’yi üreten Boston Dynamics şirketi hakkında bilinmesi gerekenler
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2020 - 22:23

Boston Dynamics hakkında kısaca bahsetmek gerekirse, 1992 senesinden bu yana insana benzetim amaçlı dinamik robot ve yazılımların tasarım ve inşasında uzmanlaşmış bir mühendislik şirketi.

İnsansı robot Atlas ve robot köpek SpotMini ile son aylarda adını sıkça duyduğumuz bu şirketin esasında seneler önce de geliştirmiş olduğu bir robotu vardı. Şirketin bundan tam 18 sene önce tasarladığı BigDog isimli robot, şimdiye dek üretilmiş ilk asker robotu olma özelliğini taşıyor.

Yolda görseniz belki de korkup kaçacağınız bu robot, 100 cm uzunluğa, 70 cm boya ve 75 kilogram ağırlığa sahip. Dört bacağı olan BigDog, 35 derece eğimli yerlere tırmanabilmekte ve koşabilmekte.

Boston Dynamics, üretmiş olduğu her bir robotun dayanıklı olmasını istiyor. Bu yüzden videoda da dikkat ettiyseniz eğer, BigDog’a yapmış oldukları gibi diğer bütün robotlarına fiziksel şiddet uyguluyor.

GOOGLE SATIN ALMIŞTI

Ürettiği robotlarla artık ağır ağır dikkatleri üzerine çekmeyi başaran şirket, 2013 senesinde Google tarafından satın alındı.

Robot teknolojisinde aradığını bulamayan Google, şirketi satışa çıkardı. 2017 senesinden bu yana Boston Dynamics’in yeni sahibi Tokyo merkezli Telekomünikasyon şirketi SoftBank Group.

Yapay zeka destekli akıllı robotların hayatı kolaylaştıracağına inanan şirket, Boston Dynamics’i satın aldığı gibi işe koyulmaya başladı.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.