SPOR YARALANMALARI VE SPOR KAYNAKLI AĞRI PROBLEMLERİNE DİKKAT EDİLMELİ! - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

SPOR YARALANMALARI VE SPOR KAYNAKLI AĞRI PROBLEMLERİNE DİKKAT EDİLMELİ!

SPOR YARALANMALARI VE SPOR KAYNAKLI AĞRI PROBLEMLERİNE DİKKAT EDİLMELİ!
Son Güncelleme :

21 Ekim 2021 - 9:37

69 kez okundu

Spor yaralanmaları, vücudun çeşitli bölgelerinde spor gibi yorucu faaliyetlerden kaynaklanabilecek geniş bir yaralanma kategorisini ifade eder. Vücudun spor yaralanmalarından zarar görmeye daha eğilimli bazı kısımları vardır.

Yaygın sebepler
Aşağıda en yaygın 8 spor yaralanması türü verilmiştir. İlk üç kategori (koşucu dizi, omuz yaralanmaları ve ayak bileği burkulma) tüm spor yaralanmalarının % 80’inden fazlasını oluşturmaktadır.

1. Koşucu Dizi
Koşucu dizi en yaygın spor yaralanması türüdür. Sorun; en yaygın olarak koşucular, bisikletçiler, yüzücüler ve aerobik yapan, futbol, basketbol ve voleybol oynayan insanlarda görülür. Dizin aşırı kullanımı, diz ekleminin içerisindeki kıkırdak ve çevresindeki bağların ve tendonların tahriş olmasına yol açar ve bu da bu problemlere sebebiyet verir.

2. Diz Bağ Yaralanmaları (ÖÇB yırtığı, İç ve dış taraf yan bağ yırtığı, AÇB yırtığı, Menüsküs yırtığı)
Diz yaralanmaları, diz üzerine çarpmanın, düşmenin ya da bükülmüş bir diz üzerine düşmenin bir sonucu olabilir. Bunlar futbolcularda en
yaygın spor yaralanmasıdır. Bu hasarlar, yaralanmalar diz kemiklerini bir arada tutan bağların ve kıkırdak binaların zarar görmesidir.

3. Omuz Yaralanması (Rotator manşon yırtılması)
Bu yaralanmalar çoğu zaman tenis, yüzme ve voleybol gibi sporlar esnasında meydana gelir. Bu problemlerin belli başlı sebebi, rotator manşonun (omuz çevresindeki bir grup tendon ve kas) aşırı kullanımına bağlıdır.

4. Ayak Bileği Burkulması
Ayak bileği burkulmaları, hızlı bir biçimde atlama, koşma ya da dönmeyi içeren aktivitelerde yaygındır (söz gelimi futbol, basketbol vb.). Bazı hareketler, ayak bileğinin bükülmesine ve bir tendonun/bağın yırtılmasına yol açabilir.

5. Tenis/Golfçü Dirseği
Tenisçi dirseği, teniste tekrarlanan vuruşlar sebebiyle dirsekte tendon dejenerasyonunu içerir. Bu durum dirseğin dış tarafında ağrıya neden olur. Golfçü dirseği, önkol gerilmesinin sorumlu kasların yangılanması sebebiyle dirseğin iç tarafını etkiler.

6. Shin Splints
Shin Splints, alt bacak kemiği (tibia) çevresindeki kasların zorlanmasının neden olduğu tibia çevresindeki ağrı manasına gelir. Bunlar çoğu zaman aktif olmayan kişilerde çalışmaya başlayıp aktivite yoğunluğunu çok hızlı bir biçimde arttıran sporcularda görülür.

7. Kasık Gerginliği (çekmesi)
Bu, bacakların birbirine doğru çekilmesine yardımcı olan ve uyluğun iç kısmında bulunan keskin ağrı ve kimi zaman de şişmeye sebep olan üst uylukta yer alan adduktor kaslarının bir gerilimini ifade eder. Bu genelde koşu sırasında aniden yön değiştirme gibi aktivitelerde olur.

8. Hamstring Zorlanması
Hamstringler uyluk arkasında bulunan kaslardır. Hamstring gerginliği veya zorlanması en çok yetersiz ısınma ya da aşırı yorgunluk sebebiyle ortaya çıkar.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.