​​​​​​​SOYDAŞLAR BANDIRMA’DA SANDIK BAŞINA - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans HizmetleriBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans Hizmetleri

16 Haziran 2021 - 20:11

SOYDAŞLAR BANDIRMA’DA SANDIK BAŞINA

SOYDAŞLAR BANDIRMA’DA SANDIK BAŞINA
Son Güncelleme :

04 Haziran 2021 - 14:19

659 kez okundu

Bulgaristan’da 11 Temmuz 2021 Pazar günü yapılacak 46 Halk Meclisi genel seçimleri için Bandırma’da seçim sandığı açılması için seçim komisyonu oluşturdu. Son iki genel seçimlerde Bulgaristan hükümetinin ırkçı partilerin istek ve destekleri ile seçim kanunu değiştirmiş ve tüm Türkiye’de seçim sandık sayısı 35 olarak sınırlanmıştı. Daha önceleri yüz binden fazla Türkiye’de kullanılan oy sayısı en son 4 Nisan 2021 tarihli genel seçimlerde pandeminin de etkisi ile 28 bine kadar düştü.  Seçim sonuçlarına göre 6 politik parti ve ittifak birlikleri oluşan 240 kişilik parlamento hükümeti kuramayacağı belli olunca Cumhurbaşkanı 10 Mayıs 2021 tarihinde 45. Halk Meclisini dağıtarak 2 aylık süreli “ program hükümeti “ oluşturmuş ve parlamento dışı hükümet öncelikle iç işleri, yargı ve ekonomik olarak banka denetim kurumlarında atamalar yapmıştır. Sonrada milliyetçi ve ırkçı Seçim Kanunu değişiklikleri yaparak özellikle orantılı seçim sistemi yerine çoğulcu sistemle değişikliklere gitmiştir. Özellikle Avrupa Birliği ve Türkiye gibi dış ülkelerin 6 seçim bölgesine bölünmesini n engellerini kalktı ve talebe göre Türkiye’de sandık oluşturulacak.

Bu gelişmeler sonucu çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükle Hareketi şu anda 30 olan milletvekili sayısını Türkiye başta olmak üzere Almanya, İspanya ve İngiltere’de oy sayısını artırarak 5 veya 7 yeni milletvekilliği daha kazanmasının yolu açılacaktır. En son seçimlerde 480 146 oy toplamış olan Hak ve Özgürlükler Hareketinin oy oranı % 15,01 olmuştu. Bulgaristan’sa seçim barajı %4 dür. Irkçı ve faşist Partilerden Türk ve Müslüman düşmanı VMRO hareketi ile İç Makedon Devrim Hareketi ittifakı %4,72 oy oranı ile 14 milletvekili çıkarmıştı. Diğer ırkçı Milli Cephe koalisyonu %2,37 oy oranı ile ırkçı ATAKA partisi % 0,53 oy oranı ile parlamento dışı kalmıştı.

Bandırma ve çevresinde yaşayan Bulgar vatandaşlığı olan çifte vatandaşların 15 Haziran’a kadar Bandırma Seçim Kütüğüne kayıt olmaları gerekiyor. Aksi halde seçim günü seçim listesine katılmak için Sandık Kurulu önünde Kiril alfabesi ile önce matbu dilekçe doldurup imzalamak, sonra da Bulgaristan Kimlik Belgesi ile ve geçerli pasaportunu ibraz ederek en geç 48 saat önceden Türkiye’de bulunduğunu ispat edecektir. Bu da 5 kişiden oluşturulan Sandık Kuruluna Bulgaristan’dan gelecek 2 sandık görevlisi önünde Bulgarca dilini kullanarak kendini tanıtmasını gerektirecektir. Bu işlem her şeyden önce oy kullanımını aksatacak zaman kaybı ile dil sorucuda dikkate alınırsa kabul edilmeme ihtimali de vardır.  Seçim günü oy kullanma hakkını sorunsuz ve seri olarak sırada bekleyenlere engel olmadan yapabilmek için gün içinde saat 16.00 kadar Bandırma Eski Belediye Binası birinci katıda seçim sandık kuruluna başvurup kayıt olmalara gerekiyor. Daha önceki yıllarda olduğu gibi Bandırma’da Bulgaristan seçimlerinde oy hakkını kullanmak için belli bir sayıda seçmenin önceden kayıt olarak sandık açılmasını kesinleştirmesi gerekiyor.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: