Son dakika: Bakanlıktan 81 ile yeni genelge! İşte alınan kararlar - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Son dakika: Bakanlıktan 81 ile yeni genelge! İşte alınan kararlar

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘İzolasyon Tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelge ile Covid1-9 tanılı ya da temaslı ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları sağlamak için her türlü tedbir alınacak.

Bandırma Düğün Salonu

Son dakika: Bakanlıktan 81 ile yeni genelge! İşte alınan kararlar
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2020 - 22:06

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “İzolasyon Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre koronavirüs tedbirleri kapsamında son dakika kararları alındı.

Genelgede, önceden valiliklere gönderilen genelge ile “izolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının Vali/Kaymakam ve kolluk birimlerince birebir takip edilmesi ve sıklıkla denetlenmesi” talimatı bildirildiği hatırlatıldı.

Genelgede, evde izolasyona tabi tutulan Covid 19 tanılı veya temaslı bazı vatandaşların, acil işlerini gerekçe göstermek sureti ile evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak sureti ile halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edildiğine dikkat çekilerek bunun önüne geçilmesi amacı ile alınacak önlemler şu biçimde sıralandı:

İŞTE ALINAN KARARLARI

“- İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da olmak üzere her çeşit tedbir alınarak mutlaka sağlanacak.

MAHALLE DENETİM EKİPLERİ

– Salgınla mücadelede alınan önlemlerin sahada etkin bir biçimde uygulanmasını sağlamak amacı ile kurulmuş olan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak.

– Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütülebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurumları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin beraberinde okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle ya da idari birimin büyüklüğü göz önüne alınarak 5, 7, 9 ya da 11 temsilci biçiminde) görevlendirilmeleri sağlanacak.

İHLAL EDENLERE PARA CEZASI

– Yapılan her çeşit bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası uygulaması yapılacak. Konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi gereğince gerekli adli işlemlerin başlatılacak.”

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.