Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

23 Ekim 2021 - 09:12

Sağlık Bakanlığı: Türkiye’de yılda yaklaşık 19 bin kadın meme kanserine yakalanıyor!

Sağlık Bakanlığı: Türkiye’de yılda yaklaşık 19 bin kadın meme kanserine yakalanıyor!
Son Güncelleme :

08 Ekim 2021 - 14:51

98 kez okundu
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de yılda yaklaşık 19 bin kadına meme kanseri tanısı konuluyor.
Meme Kanseri Farkındalık Ayı‘ dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre, meme kanseri, Türkiye’de ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve en çok ölüme neden olan kanserler arasında ilk sırada yer alıyor.
Meme dokusunda yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkan meme kanserinin, her 8 kadından birinde görülme riski bulunuyor. Tüm meme kanserlerinin yüzde 1’inden azı ise erkeklerde görülüyor.
Türkiye’de bir yıl içinde yaklaşık 19 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor.
Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin hem tedavisi daha başarılı oluyor hem de hastanın yaşam kalitesi büyük oranda artıyor. Bu kapsamda sürdürülen toplum tabanlı taramalar ile bayanların muhtemel bir kanser gelişiminin erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit edilmesi ve meme kanserine bağlı ölüm hızının düşürülmesi sağlanıyor.
Türkiye’de 42’si mobil olmak üzere toplam 331 kanser tarama merkezi bulunuyor. Toplum tabanlı kanser taramaları, tüm illerde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) bedava dağıttığı yapılıyor.
Yılın ilk yarısında 700 000 meme kanseri taraması yapıldı
Sağlık Bakanlığı’nca Kovid-19 salgınına rağmen kanser tarama programına hızla devam ediliyor.
Bu kapsamda, 2021’in ilk 6 ayında 700 000i meme kanseri taraması olmak üzere toplam 2 000 000 tarama yapıldı.
Sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin artırılması, daha sağlıklı kiloda olunması, sigara ve alkol kullanımından uzak durulması ile diğer kanserler gibi meme kanseri riski de azaltılabiliyor.
Ayrıca, emzirmenin meme kanserinden koruduğuna dair pek çok çalışma bulunduğu için tüm annelerin bebeklerini en az 2 yıl emzirmeleri öneriliyor.
Meme kanserinde risk faktörleri
Meme kanserinde yaşam şekliyle ilişkili değiştirilebilir risk faktörleri, fazla kilolu veya obez olmak, yeterli fiziksel aktivite yapmamak, hiç doğum yapmamış veya ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış olmak, doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak, menopoz sonrası hormon tedavisi almak, alkol kullanmak olarak sıralanıyor.
Meme kanserinde değiştirilemeyecek risk faktörleri arasında ise kadın olmak, yaşın çoğalması, belirli kalıtsal genlerin ve ailede meme kanseri öyküsünün bulunması, erken adet görmeye başlanılması, menopoza 55 yaşından sonra girilmesi, göğse radyoterapi alınması yer almakta.
Erken tanı metotları
Kadınlara, ilgili merkezlerde meme kanserinin erken tanısı için evlerinde uygulayabilecekleri kendiliğinden meme muayenesi (KKMM) metotları anlatılıyor.
Kadınlara, 20 yaşından sonra her ay KKMM yapmaları öneriliyor. 40-69 yaş arası kadınlara, KKMM’nin beraberinde senede bir kez meme muayenesi için doktora gitmeleri, iki senede bir de mamografi çektirmeleri öneri ediliyor.
Her hastanın tedavisi farklılık gösteriyor ve tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık problemlerinin olup olmaması gibi birden çok faktör rol oynuyor.
Meme kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi alternatifleri uygulanıyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: