Sağlık Bakanı Koca'dan Omicron varyantı açıklaması - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Sağlık Bakanı Koca’dan Omicron varyantı açıklaması

Bandırma Düğün Salonu

Sağlık Bakanı Koca’dan Omicron varyantı açıklaması
Son Güncelleme :

27 Aralık 2021 - 10:20

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantının Avrupa’dan sonra Türkiye’de özellikle de kalabalık şehirlerde yayılmaya başladığını açıkladı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantının Avrupa’dan sonra Türkiye’de de yayılmaya başladığını açıkladı. Bakan Koca yapmış olduğu açıklamada, kalabalık illerde görülen yeni vakaların yüzde 10’dan fazlasının Omicron kaynaklı olduğunu bildirdi.

Hatırlatma dozunun daha da önemli hale geldiğinin önemini vurgulayan Koca, “Bu varyant ek bir kişisel tedbir gerektirmiyor. Hastaneye yatışlarda belirgin bir artış yok. Maske, mesafe kuralı ve aşıyla hayatımıza devam edeceğiz. Bilindiği gibi Covid-19 salgını boyunca virüsün pek çok varyantı bilim dünyasıyla beraber sık sık toplumların da gündemine yerleşti. Korona virüsün Omicron varyantı da bunlardan biri oldu. Önce Afrika’da görülen ve Avrupa’da hızlı bir biçimde yayılan Omicron, kısa bir süre içinde yeni vakaların yüzde 10’una kaynaklık etmiştir. Bu varyanta ülkemizde de rastlandığını önceden açıklamış, ilk vakalar hakkında bilgi vermiştim. Hızlı yayılan Omicron varyantı karşısında ülkemizdeki durum da Avrupa’daki duruma benzerlik göstermeye başlamıştır. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların yüzde 10’dan fazlası artık Omicron kaynaklı. Omicron varyantına karşı etkisi bilinen salgın tedbirlerine ilave olarak başvurulması gerekli olan kişisel tedbir söz konusu değil. Maske, sosyal mesafe ve aşıyla hayatımıza devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi kalabalık yerlerden ve havalandırması kısıtlı ortamlardan uzak duracağız. Korku ve kaygının hayatı olumsuz etkilediğini, tedbirinse her zaman işe yaradığını biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bakan Koca açıklamasının devamında şunları kaydetti:
“Omicron karşılaştığımız ilk varyant değil. Ve önemli bir veri, bizlere zaten sağduyu telkin ediyor: Bu yeni varyantın hastaneye yatışları ve yoğun bakım ihtiyacını belirgin şekilde artırmadığını gördük. Toplam vakalar içerisindeki oranı belirgin olduğu halde! Endişe verici bir durum yok. Gerekli bilgiye ve salgın deneyimine sahibiz. Bu gelişme, daha dikkatli olmamızı ve eksik aşılarımızı yaptırmamızı gerektiren bir gelişmedir. Yeni durumda hatırlatma dozunun önemi artmıştır. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler, hatırlatma dozunu olmalı, yeni varyanta karşı aşı etkinliğini güçlendirmelidir.”

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.